Szép világunk magazin
  • Rólam
  • Tájak-emberek
    • Országok, vidékek
    • Csodás természet
    • Ember alkotta
    • Sziklavarázs
  • Turistaszemmel
    • Hazai tájakon
    • Imádott városom
    • Túraélmények
    • Túrakisokos
  • Fák, virágok
    • Gombák világa
    • Állati dolgok
  • Gasztro
    • Ételek és italok
    • Híres étkek
    • Vendéglátás
    • Fesztiválok
  • Nőkről
  • Írós/blogolós
    • Zöldségeim
    • Átjáró
  • Fotósarok
Picture

Csillag csillagnak farkasa

8/23/2017

0 Comments

 
Picture
​Kosztolányi szerint arra a kérdésre válaszolni, hogy melyik a legszebb magyar szavunk, épp oly képtelenségnek tűnik, mintha arra próbálnánk választ adni, hogy melyik a zongora legszebb hangja. Ennek ellenére számtalanszor megpróbálkoztak már a rangsor felállításával, és a CSILLAG szavunk több alkalommal is toplistás lett. Ezen nincs is mit csodálkoznunk, elég ha lelki szemeink előtt felrémlik a csillagos égbolt képe. A vizek csillagairól már nem is beszélve.

​Nos, ez az iromány most az utóbbiakat helyezi a célkeresztbe. A tengeri csillagok (Asteroidea) említésekor – akár csak az égiek esetében – rögtön a szépségre asszociálunk. A vizek szépei elképesztő szín- és formagazdagsággal kápráztatnak el bennünket. A legtöbb fajuk ötkarú, de léteznek fajok akár ötven karral is, és a szivárvány minden színében pompáznak. Ránézésre igen békés, mondhatni jámbor állatkáknak tűnnek, ám látszat csal, mert akár a fajtársaikkal szemben is igen agresszívek tudnak lenni. Ezen nincs is mit csodálkozni, hiszen végül is ragadozók lennének (csigákat, kagylókat, korallokat esznek), igazi tengeri farkasok.
Picture
​Amikor a tengerparton egy időszaki pocsolya fenekén heverészve vagy a parti sziklán függeszkedve megpillantunk egy tengeri csillagot, szinte élettelennek tetszik ez a különös formájú állat. Ekkor nem igazán látszik rajta, hogy mennyire vad ragadozóval akadt dolgunk, holott e bizarr külsejű tüskésbőrű szokásaival heves reakciókat vált ki más tengeri állatokból, és nagy hatással van egész életközösségek összetételének alakulására. Parányi szívólábaival – melyekből a nagyobb fajokon ezernél is több lehet – tapadnak meg az aljzaton, repesztik szét zsákmányuk körülölelt testét, nyitják ki a kagylók zárt héjait.
Picture
Nézzük is meg közelebbről az egyik legrettegettebb fajukat, bemutatásához – jó szokásomhoz híven – ismét Alfred Brehm segítségét veszem igénybe:
„Az osztrigafarkas (Asterias glacialis) egyike a legjobban megtermett tengeri csillagoknak, átmérője a karjain át mérve 35–60 cm. Táplálékául főképpen nagyobb állatok, halak, rákok, tengeri sünök, és mindenek előtt csigák és kagylók szolgálnak. A kár, amelyet ez a veszedelmes ragadozó a connecticuti partok osztrigatelepein 1888-ban okozott, 631.000 dollárra rugott. Még a nagy, teknőiket, mint az osztriga, teljesen és szorosan bezárni tudó kagylókat is fel tudja nyitni, nem úgy, miként korábban hitték, hogy egy mérges nedvet választ ki és azzal elbódítja áldozatát, hanem bármilyen hihetetlenül hangozzék is először, a teknőket erőszakkal tudja kétfele feszíteni. ​
Picture
Az éhes Asterias a vastag kagylót, pl. valamely Venus-fajt, megragadja a karjaival; a karok szélesebb részei mint valami domb borulnak a kagyló fölé, míg a végeik a fenéken kapaszkodnak meg. Az állat a zsákmányt a lábacskái segítségével a szája elé juttatja olyanképpen, hogy a teknők szélei fordulnak a felé, mire a lábacskák megragadják a két teknőt és szétfeszítik őket. Ha a Venus teknőire hosszabb ideig megfelelő húzást gyakorol, azok végre is elválnak egymástól. Az Asteriasnak mintegy 15 percre van szüksége, hogy valamely nagyobb kagylót felnyisson.” ​
Picture
​Csak mint érdekesség: léteznek olyan tengeri csillagok, amelyek regenerációs képességük révén képesek szaporodni. Mielőtt ez ismeretessé vált volna, akadtak halászok, akik úgy álltak bosszút az osztrigatenyészeteiket fosztogató tengeri csillagokon, hogy a kifogott tolvajokat szétvagdosva dobálták vissza a tengerbe. Nem is sejtették, hogy ezzel megsokszorozták az osztrigatizedelők számát.
Picture
​A homokba fúródó kagylókra vadászó rövid tüskéjű rózsaszínű tengeri csillag (Pisaster brevispinus) mihelyt fölfedezi zsákmányát, karjaival körülfogja a teknő felső részét, és szívólábacskáival kihúzza a kagylót a homokból. Ez egyébként egy híres faj: SpongyaBob Kockanadrág szomszédja Patrick Star egy rózsaszín tengeri csillag.
Picture
​A trópusi tengerekben kisebb jelentőségük van a vadászó tüskésbőrűeknek. Figyelemre méltó kivétel ez alól a tüskéskoronás csillag (Acanthaster planci), amely a sziklaszirtet építő korallpolipocskákkal táplálkozik. Amerre csak elhalad, porszívóként szippantja ki mészváz-üregeikből a kis csalánozók seregét. E mohó étvágyú tengeri csillag a hatvanas-hetvenes években nagy pusztítást végzett az indopacifikus tengertérségben: néhol a korallok 80 százalékát kiirtotta.
Picture
​​A tengeri csillagoknak alig akad ellenségük. Ismeretesek azonban olyan fajaik, amelyek testvéreikre és rokonaikra is vadásznak. Példának okáért a tüskés napcsillag (Crossaster papposus) étrendjének felét történetesen a Dermasterias imbricata (angol neve: leather star) teszi ki. Az egyik legismertebb „útonálló" azonban a Dawson napcsillag (Solaster dawsoni). Ugyan meglehetősen lassú állat, de vadászatkor előrenyújtott karjait élénken mozgatja. Támadása végül is annyira meglepő, hogy kiszemelt áldozata viszonylag gyorsabb mozgása ellenére sem tudja az ostromát elhárítani.
​
Némely tengeri csillag úgy védekezik ragadozó rokona ellen, hogy egyik karját hirtelen leválasztja, mintegy koncként feláldozza. Az elvesztett kar azután idővel pótlódik. De az is megesik, hogy a levált kar hosszabb idő alatt teljes állattá regenerálódik. A sávos napcsillag (Solaster stimpsoni) úgy igyekszik megvédeni magát támadójától, hogy a karjait korbácsszerűen fölemeli. Ez azonban csak akkor rettenti el a támadót, ha az kisebb termetű csillag.
Picture
​Úgy vélem, a fentiekből egyértelműen megállapítható, hogy a velük való találkozásunkkor számunkra békésnek tűnő állatkák a saját világukban igazi szörnyetegek, és elmondhatjuk, a felszín alatt körükben nagyon is valóságosan zajlik a csillagok háborúja.
​                                                                                                                     Kollát Gyula
Picture
Kapcsolódó tartalmak:
​Forrás: Tengeri csillagok (Asteroidea), Brehm: Az állatok világa, mek.oszk.hu – Csillagok háborúja, Dr. Lányi György, tbuvar.hu

Képek: wikipedia.org, pxleyes.com, 1zoom.ru, deviantart.net, hdwallpapersnew.net, photography-match.com, pinimg.com, staticflickr.com, teacherweb.com, wp.com, coldwaterdiver.net, aquaportail.com
0 Comments



Leave a Reply.

    Az új írások megjelenését itt tudod nyomon követni:
    Picture

    Olvastad már?

    Pillangók téli álma
    Erszényes cukiparádé
    Sárkányok pedig léteznek!
    Ollós "terminátorok"

    Tollas pillangók
    Vérengző mókusok
    "Földönkívüli" delfinek
    Színekben mondják el
    Hangtalan suhannak üvegszárnyakon
    Ez nagyon állat!​
    Olykor az elefántok is sírnak
    Állat(i) mámorító
    A kék madár nyomában
    "Ködevők" földjén
    Szárnyaló elegancia
    Halálos vándorlás
    Pillangó - hatás
    A sötétség vadászai
    A könyörtelen "hadsereg"

    A végzet nyolclábú asszonyai

    Archives

    August 2017
    March 2017
    December 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    October 2015
    September 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014

    Cimkék

    All
    A Delfin álma
    Adélie-pingvin
    Alfred Brehm
    Aranyfácán
    Barna Remetepók
    Bársonyos Aranymadár
    Biolumineszcencia
    Bóbitás Aranymadár
    Bóbitás Szajkó
    Botsáska
    Brazil Vándorpók
    Búbos Banka
    Celebeszi Koboldmaki
    Császárpingvin
    Csontváz-part
    Darázspók
    Darázspók
    Dawson Napcsillag
    Delfinek
    Dinoflagelláták
    Díszes Fűpapagáj
    Elefánttemető
    Elegáns Trogon
    Ember és Delfin
    Farkaspók
    Farkaspók
    Fekete özvegy
    Fekete özvegy
    Fülöp-szigeteki Koboldmaki
    Galléros Agáma
    Gelléros Gyík
    Gnú Vándorlás
    Gyászoló Elefántok
    Gyógyító Delfinek
    Gyöngyös Tinamu
    Gyűrűsfarkú Maki
    Hangya-tutajok
    Háromszarvú-kaméleon
    Hátrafelé Repülő Madár
    Hegedűpók
    Hegyi Kékmadár
    Hegyi Kékmadár
    Helyben Lebegő Madár
    Himbák
    Ivari Kétalakúság
    Ivari Kétalakúság
    Jackson-kaméleon
    Japán óriás Rák
    Jégmadár
    Jégmadár
    Kajmánok
    Kaméleonok
    Kannibál Pókok
    Kannibál Pókok
    Kardoslepke
    Kék Cinege
    Kék Cinege
    Kék Madár
    Kék Madár
    Kék Pingvin
    Kék Vércse
    Kék Vércse
    Keleti Kékmadár
    Keleti Kékmadár
    Kenya
    Királypingvin
    Koboldmakik
    Ködevő Bogár
    Kókuszrák
    Kolibrik
    Könnyező Elefánt
    Korallok
    Korallszigetek
    Koronás Tirannusz
    Lagunas De Chacahua
    Legszebb Madarak
    Lemur
    Liliomcsillagok
    Lithops
    Madárpók
    Magellán-pingvin
    Makaróni Pingvin
    Mara Folyó
    Masai Mara
    Medvefóka
    Méhkolibri
    Mérges Pókok
    Mimikri
    Namíbia
    Nara Tövistök
    óriás ászkarák
    Osztrigafarkas
    Pálmatolvaj
    Panyókás Sakál
    Papagájfa
    Pápapinty
    Pápaszemes Pingvin
    Pápaszemes Pingvin
    Pennant-papagáj
    Pingvinek
    Pompás Csér
    Repülő Béka
    Repülő Mókus
    Repülő Sárkánygyík
    Részeg állatok
    Ryukyu Füleskuvik
    Sávos Napcsillag
    Serengeti Nemzeti Park
    Síró Elefánt
    Sisakos Kaméleon
    Sivatagi Show
    Sövényleguán
    Szamárpingvin
    Szentjánosbogár-barlang
    Sziklaugró Pingvin
    Színváltoztatók
    Szitakötő
    Szivárványcsőrű Tukán
    Tanzánia
    Tarantula
    Teknősbogár
    Tengelic
    Tenger Csillagai
    Tengeri Anemonák
    Tengeri Csillagok
    Tengeri Liliomok
    Tengeri Rózsák
    Tölcsérhálós Pók
    Törpe Koboldmaki
    Turákók
    Tüskéskoronás Csillag
    Tüskés Napcsillag
    Tűzhangyák
    üvegszárnyú Pillangók
    Viktória-tó
    Világító Legyek
    Világító Medúzák
    Világ Legkisebb Madara
    Virágállatok
    Vöröhátú Pók
    Vöröshátú Pók
    Vöröshátú Pók
    Vörös Tűzhangya
    Waitomo-barlang
    Welvitschia

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Rólam
  • Tájak-emberek
    • Országok, vidékek
    • Csodás természet
    • Ember alkotta
    • Sziklavarázs
  • Turistaszemmel
    • Hazai tájakon
    • Imádott városom
    • Túraélmények
    • Túrakisokos
  • Fák, virágok
    • Gombák világa
    • Állati dolgok
  • Gasztro
    • Ételek és italok
    • Híres étkek
    • Vendéglátás
    • Fesztiválok
  • Nőkről
  • Írós/blogolós
    • Zöldségeim
    • Átjáró
  • Fotósarok