Szép világunk magazin
  • Rólam
  • Tájak-emberek
    • Országok, vidékek
    • Csodás természet
    • Ember alkotta
    • Sziklavarázs
  • Turistaszemmel
    • Hazai tájakon
    • Imádott városom
    • Túraélmények
    • Túrakisokos
  • Fák, virágok
    • Gombák világa
    • Állati dolgok
  • Gasztro
    • Ételek és italok
    • Híres étkek
    • Vendéglátás
    • Fesztiválok
  • Nőkről
  • Írós/blogolós
    • Zöldségeim
    • Átjáró
  • Fotósarok
Picture

Legendák földjén

3/4/2014

2 Comments

 
Picture
Különleges hely ez a parányi hegység, szinte valamennyi szurdokához, csúcsához, barlangjához legenda fűződik. Egyes feltevések szerint ezen a területen állt egykor Attila hun király városa, mások szerint Árpád fejedelmet itt temették el. Erről a vidékről eredeztethető Gertrudis királynő legendája, és egyik lélegzetelállító kilátópontja alatt dobog a Föld szíve.


A vidék rendkívüli szépsége ősidők óta vonzotta a Kárpát-medence különféle népeit. A bronzkor embere, később a kelták, a rómaiak, az avarok, majd az államot alapító magyarok mindig is nagy becsben tartották, kultikus helyükként tisztelték a környéket uraló hegyormokat, varázslatos hangulatú völgyeket.
Picture
Vegyük sorra fogalommá lett kistájait:

Rám-szakadék - A terep Magyarország legnehezebben járható, ugyanakkor egyik legvadregényesebb turistaútvonala. Összesen 112 méternyi szintkülönbséget kell leküzdeni, míg a szurdok felső végébe érünk. A szűk, meredek falakkal határolt szurdokvölgy magassága eléri a 35 métert, szélessége pedig több helyen 3 méternél is kevesebb. A puha tufában magas, függőleges falak, a víznek ellenálló keményebb lávarétegeken pedig zúgók, vízesések alakultak ki. A területet évente több, mint 60 ezer kiránduló keresi fel.
Picture
Vadálló-kövek - a Prédikálószék gerincén helyezkednek el mintegy 500-600 m magasságban. Egy felrobbant vulkán hatalmas kráterének egyik peremét alkotják a bizarr formájú kövek. Az emberi fantázia meg is „keresztelte” az alakzatokat, így láthatjuk itt “Attila sisakos fejét”, “Árpád trónját”, egy “Fordított felkiáltójelet”, de a kősor tagja a Függőkő, a Bunkó, a Szélestorony és a Nagytuskó is.
Picture
Prédikálószék (639 m) - a Visegrádi-hegység egyik legmagasabb csúcsa. A csúcsra érve hazánk egyik legszebb panorámája tárul elénk a gyönyörű Dunakanyarral, a Börzsöny-hegység látványával, Nagymarossal és Visegráddal, valamint a távolabbi Vác fölé magasuló Naszály képével. A hegytetőn felállított kereszt és a szikla közelében pihenésre és piknikezésre alkalmas padok és asztalok állnak a kirándulók rendelkezésére.
Picture
Dobogókő, ahol a Föld szíve dobog – Erősen tartja magát az a hiedelem, hogy néhány éve, amikor a Dalai Láma hazánkba látogatott, a következőt nyilatkozta: „A hagyomány szerint a Föld szív-csakrája Magyarország területén, pontosabban a Pilisben van.”

Mindezt hazánkba való újabb látogatása során 2010-ben, a Papp László Arénában, egy nézői kérdésre válaszolva a láma cáfolta: „A magyarok azt gondolják, hogy Magyarország a világ közepe. Mexikóban nyilván úgy tartják számon, hogy őnáluk van a világ közepe és Új-Mexikóban találják meg a Föld szívcsakráját.... és sokszor a tibetiek is a saját magukénak tudják. Ez egy általános jelenség, mindenki a saját országának akarja tulajdonítani azt. De nem, nem mondhatjuk azt, hogy egy különleges csakra Magyarországon van.”

Pedig azért valami csak lehet a dologban, mert ugye ez a kő is „dobog”, akárcsak a szív.
Picture
Keressük is fel ezeket a gyönyörű helyeket. Útvonalunk:

Dömös – Rám-szakadék – Árpádvár – Lukács-árok – Szentfa-kápolna – Vadálló-kövek – Prédikálószék – (vissza) Dömös. Táv: 14 km, emelkedés: 830 m

A dömösi templomtól a piros sáv, a parkolótól zöld sáv jelzést követve érhetjük el a Király-kúti utcát, amely túránk kiinduló pontja. Itt együtt fut a piros, a zöld és a sárga jelzés. A jelzett turistaút kezdetben az aszfaltúton halad, majd a faluból kiérve átmegy a Malom-patakon és a patak mentén vezet tovább. A Rám-szakadék mind a műúton továbbhaladva, mind a patak mellett futó zöld sáv turistajelzésen megközelíthető. A patak mellett haladva turistajelzésünk több ponton elágazik. A Szentfa kápolnát követően balra leágazik a piros háromszög jelzés, amely a Vadálló-kövekhez, majd a Prédikálószékre vezet. Ezt követően jobbra leágazik a sárga sáv jelzés, amely a Lukács-árokba megy. Ezután még együtt halad a piros és a zöld jelzés. Ezen haladunk egészen addig, míg elérjük a Rám-szakadék alsó pihenőjét. Itt válik el egymástól a két jelzés. A piros sáv jelzés a Szőke-forrás-völgyben fut tovább.
Picture
Mi a zöld sáv jelzést követjük, amely a Rám-szakadékba vezet. A szakadékban a zöld sáv jelzés a Rám-szakadék felső pihenőhelyére visz. Ide csatlakozik a sárga jelzés, amelyen balra fordulva Dobogókőre, míg jobbra fordulva  az Árpádvárat megkerülve a Lukács-árokba lehet eljutni. A Lukács-árok nagyon hangulatos és lényegesen kényelmesebb haladást biztosít, mint a sziklás, meredek Rám-szakadék. A Lukács-árokból kiérve a túraút az erdészet műútjára vezet, amelyen visszakanyarodunk  Dömös felé.
Picture
Elérve a Szentfa-kápolnát a piros háromszög jelzésen folytatjuk. Utunk a kápolnától jobbra, a Keserű-hegy gerincénél kezdődik, melyet rögtön az elején - a Kaintz György kiszáradt forrás felett - nagy fák, hatalmas gyökerei rögzítenek. Ennek a végig éles, tarajos, festői gerincnek a másik végén van a Prédikálószék. Eltéveszthetetlen, egyértelmű ösvény vezet végig bennünket egészen a csúcsig. Útközben szebbnél-szebb kilátópontok „lassítják” haladásunkat.
Picture
Az út páratlan szépségű szakasza a Vadállókövek közötti rész, mely veszélyeket is rejteget (meredek, morzsalékos és kitett szakaszok), haladjunk hát óvatosan és nagyon figyelmesen. A 2,3 kilométeres távon 467 métert emelkedünk, ami azért egy kissé szuszogtató, de az út végén megkapjuk méltó jutalmunkat: a Dunakanyar lenyűgözően páratlan panorámáját! A Duna mélyen bevágódó festői völgyszorosa Európa természeti képződményeinek egyik legszebbike. Miután el tudunk szakadni a varázslatos látványtól (nagyon nehéz!), ugyanezen az útvonalon visszatérünk a Szentfa-kápolnához, onnan pedig Dömösre.
Picture
Ha Dobogókőt is látni kívánjuk, azt az alábbi útvonal bejárásával oldhatjuk meg:

Dömös - Rám-szakadék - Szakó-nyereg - Dobogókő - Király-kút - Akasztó-hegy - Hubertusz-kunyhó - Prédikálószék - Vadálló-kövek – Dömös. Táv: 20 km, emelkedés: 846 m.

Jó túrázást, szép élményeket!
                                                                                                                                Kollát Gyula
Képek: szerző, panoramio.com, platanpanzio.hu, csabavezir.blog.hu, semivk.gportal.hu, my.opera.com, indafoto.hu
2 Comments
Mészáros András link
9/24/2015 10:43:09 am

Honnan kaphatta a nevét a Rám szakadék? Biztos nem abból, hogy "rám szakad", az túl egyértelmű lenne... Amúgy mennyire veszélyes, mennyire omlós a szakadék fala? Rám szakadna?

Reply
Kollát Gyula
9/24/2015 03:37:42 pm

A Rám-szakadék elnevezését illetően két verzióról hallottam: a német Ramsberg 'Medvehegyma-hegy' részfordítása vagy egy Rahm nevű személyről lett elnevezve. Hogy valósak e ezek a feltételezések, azt sajnos nem tudom. Mindenesetre jól el lehet játszogatni a névvel (amint azt te is tetted :) Többször jártam benne, de egyszer sem éreztem, hogy rám akarna szakadni, valószínűleg rád sem akarna :) Ezzel együtt vannak suvadásos részek a szakadékban, ami arra utal, hogy azért néha megindult a fal (ilyenkor nem ajánlatos ott túrázni :)))

Reply



Leave a Reply.

    Az új írások megjelenését itt tudod nyomon követni:
    Picture

    Olvastad már?

    Zöldülő vörös földek
    Ezer forrás földjén
    Türkizkék gyöngyszemek
    A szerelmesek völgye
    Túrák "pokoli" tájakon
    Szerelmes ördög
    A "kétforintos" hegységtől a viperák földjéig 1.-2.
    Szélmarta sziklák földjén

    Tihany csak egy van (slideshow)
    Legkedvesebb váraim
    Legendák földjén
    A szikla meséje
    Hív a magyar "Toszkána"
    Kicsi ország kicsi vízesései
    Séták a tengerfenéken 1. - A "triumvirátus"
    Séták a tengerfenéken 2. - A magyar "Fudzsik"
    Séták a tengerfenéken 3. - Távoli őrszemek
    Vadregényes völgyeink 1. - A Csörgő-patak völgye
    Vadregényes völgyeink 2. - A romantika völgyei
    Miért éppen a Bükk?

    Archives

    March 2018
    February 2018
    October 2017
    July 2017
    June 2017
    January 2017
    April 2016
    August 2015
    June 2015
    April 2015
    February 2015
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014

    Cimkék

    All
    Ablakrácsok
    Aggteleki-karszt
    Ágnes-vízesés
    Apci-tengerszem
    Aranyház-gejzírkúp
    Avasi Templomrom
    Badacsony
    Bakony
    Balaton Felvidék
    Balaton-felvidék
    Balaton Felvidék Látnivalói
    Balaton-felvidék Látnivalói
    Balaton-felvidék Templomromjai
    Balaton-felvidék Túracélpontjai
    Balla-barlang
    Barátlakások
    Bazaltorgonák
    Bazaltutca
    Bélkő
    Bél-kő
    Belső-tó
    Bodza-forrás
    Börzsöny
    Bucura-tó
    Budai-hegység
    Bükk
    Bükk-hegység
    Cifra Kémény
    Cigány-hegyi-kilátó
    Ciprián-forrás
    Csepegő-szikla
    Cserhát
    Csobánc
    Csobánc Vára
    Csobánc Vára
    Csodabogyó-tanösvény
    Csurgó
    Darvastó
    Debrecen
    Debreceni Füvészkert
    Déri Múzeum
    Díszudvar
    Dobogókő
    Eger
    Egri Megyeháza
    Ekhó-kő
    Eötvös-kilátó
    Erdősmecskei-bányató
    Fátyol-vízesés
    Fazola Henrik
    Ferde Vízesés
    Ferde-vízesés
    Fertő-tó
    Füzéri-vár
    Füzéri-vár
    Gánti Bauxitbánya
    Garda-tó
    Gejzírkúpok
    Gerecse
    Gerennavár
    Gulács
    Gyula-barlang
    Hámori-tó
    Harkány
    Hegyesd
    Hegyestű
    Hegymagas
    Hegységeink
    Hidasi Völgy
    Hidasi-völgy
    Hollókő Vára
    Hór-völgy
    Írottkő
    Írottkői-kilátó
    Jósvafői Tengerszem
    Kalapos-kövek
    Káli-medence
    Kamon-kő Tanösvény
    Karancs-Medves
    Karolina Külfejtés
    Karrok
    Kékkút
    Keszthelyi-hegység
    Kilátók
    Kispréposti Palota
    Komárom
    Köpüs-forrás
    Köpüs-kő
    Kornyi-tó
    Kőszeg
    Kőszegi-hegység
    Kőtengerek
    Kovácsi-hegy
    Kovácsoltvas Kapuk
    Külső-tó
    Lak-völgyi-tó
    Látnivalók
    Legszebb Váraink
    Lillafüred
    Lóczy-tanösvény
    Lukács-árok
    Lunettarács
    Magos-kő
    Magyar Kikerics
    Magyar Várromok
    Magyar Várromok
    Mályinka
    Máriagyűd
    Mátra
    Mecsek
    Mecsek Völgyei
    Megyer-hegyi Tengerszem
    Meleg-hegy
    Melegmányi Völgy
    Melegmányi-völgy
    Monostori-tó
    Nagyerdei Kultúrpark
    Nagy-Hincó-tó
    Nagy Mély Völgy
    Nagy-Mély-völgy
    Nagypréposti Palota
    Óbányai Völgy
    Óbányai-völgy
    Ördög-árok
    Ördög-barlang
    Ördög-bérc
    Ördög-gát
    Ördög-kapu
    Ördöglik
    Ördög-patak
    ördögszántás
    Ördög-sziklák
    Ördög-völgy
    Pálos Kolostorrom
    Pécs
    Petnyák Völgy
    Petnyák-völgy
    Pilis
    Pirogránit
    Prédikálószék
    Rám-szakadék
    Református Nagytemplom
    Regéci-vár
    Regéci-vár
    Regéci-vár
    Réka Völgy
    Réka-völgy
    Rekonstrukció
    Rekonstrukció
    Répáshuta
    Rezi Vára
    Rudabánya
    Rudabányai-hegység
    Ság-hegy
    Salföld
    Salgó Vára
    Sásdi-rét
    Sebes-víz-völgy
    Siklós
    Siklós Vára
    Somló
    Somló-hegy
    Somló Vára
    Somló Vára
    Somoskő
    Somoskői Vár
    Sümegi-vár
    Sümeg Vára
    Szalajka-völgy
    Szalonnai-hegység
    Szársomlyó
    Szársomlyó Legendája
    Szarvaskő
    Szentbékkálla Kőtenger
    Szentfa Kapolna
    Szent György-hegy
    Szépkilátó
    Szigligeti-varhegy
    Szigliget Vára
    Szikla-forrás
    Szilvásvárad
    Szomolya
    Sztupa
    Sztúpa
    Szuadó Völgy
    Szuadó-völgy
    Tanúhegyek
    Tapolcai-medence
    Tatika-vara
    Templomhegy
    Tengerszemek
    Theodora-forrás
    Tihany
    Tihanyi Felsziget
    Tihanyi-félsziget
    Toti Hegy
    Túra
    Túrázás
    Tűzgurítás
    Upponyi-hegység
    Vadallo Kovek
    Velencei-hegység
    Vértes
    Vertes Hegyseg
    Villány
    Villányi Hegység
    Villányi-hegység
    Virágkarnevál
    Visegrádi-hegység
    Visszhangdomb
    Vitányvár
    Vitányvár
    Zemplen
    Zemplén
    Zsolnay Kulturális Negyed
    Zsolnay-kút
    Zsolnay Vilmos

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Rólam
  • Tájak-emberek
    • Országok, vidékek
    • Csodás természet
    • Ember alkotta
    • Sziklavarázs
  • Turistaszemmel
    • Hazai tájakon
    • Imádott városom
    • Túraélmények
    • Túrakisokos
  • Fák, virágok
    • Gombák világa
    • Állati dolgok
  • Gasztro
    • Ételek és italok
    • Híres étkek
    • Vendéglátás
    • Fesztiválok
  • Nőkről
  • Írós/blogolós
    • Zöldségeim
    • Átjáró
  • Fotósarok