Szép világunk magazin
  • Rólam
  • Tájak-emberek
    • Országok, vidékek
    • Csodás természet
    • Ember alkotta
    • Sziklavarázs
  • Turistaszemmel
    • Hazai tájakon
    • Imádott városom
    • Túraélmények
    • Túrakisokos
  • Fák, virágok
    • Gombák világa
    • Állati dolgok
  • Gasztro
    • Ételek és italok
    • Híres étkek
    • Vendéglátás
    • Fesztiválok
  • Nőkről
  • Írós/blogolós
    • Zöldségeim
    • Átjáró
  • Fotósarok
Picture

A megtalált világ

9/29/2016

0 Comments

 
Picture
Bizony, jó sokáig „elveszett” volt ez a rendkívüli szépségű vidék. Már csak azon oknál fogva is, hogy az ember technikai lehetőségei korábban meglehetősen behatároltak voltak. Persze a teremtés koronája már csak olyan, hogy előbb-utóbb eljut mindenhová, és eltünteti a fehér foltokat a térképről. Így történt ezzel a csodaszép hellyel is, ám ez a vidék nem adja magát egykönnyen még manapság sem.

Az Amazonas-vidék esőerdőinek északi peremén találjuk a tepui vagy mesa néven emlegetett táblahegyeket. Ezek a sokszor függőleges falú kőtömbök több száz – olykor ezer – méter magasra szökkenve hirtelen emelkednek ki a környező tájból. Csúcsuk nincs, a tetejük hatalmas sík terület. Mivel a legtöbb tepui „megmászhatatlan”, így tökéletesen elszigetelt, ám ennek ellenére a tetejük nem sivár terület. Olyanok, mintha felhők közötti szigetek volnának, melyeket alacsony erdők és bokrok borítanak.
Picture
A tepuik platója teljes mértékben elszigetelődött a környező erdőktől, ezáltal ökológiai szigetek jöttek létre rajtuk. Magasságuk miatt a klímájuk is más, mint az alattuk fekvő erdőké. Fent hűvösebb a hőmérséklet, gyakoriak az esők, míg a tepui lábánál elterülő erdőkben trópusi, meleg és párás éghajlat uralkodik. Az „esőerdő feletti szigeteket” gyakran emlegetik a szárazföld Galápagos-szigeteinek is, mivel olyan fajok élnek rajtuk, melyek sehol máshol nem találhatók meg.
Picture
Egyes hegyeket csaknem egész évben ködpaplan borít. Ezeknek felszínét korábban csak radarral tudták felderíteni. Ismertségüket nem kis mértékben Arthur Conan Doyle 1912-ben megjelent regényének, az „Elveszett világ”-nak köszönhetik. Ebben a művében a szerző egy tepui tetején kialakult elszigetelt ökoszisztémát ír le, amelyhez még dinoszauruszok (!) is tartoznak. A valóságban persze őshüllőknek nyoma sincs itt – annak ellenére sem, hogy például a Romaira nevezetű tepui platója kétmilliárd éves*, vagyis még a földi élet megjelenése előtt alakult ki.
Picture
A tepui szó jelentése a Gran Sabana (Nagy Szavanna) régióban élő bennszülött pemon nép nyelvén: „az istenek háza”. A “Nagy Szavanna” egy hatalmas füves pusztaság, melynek egyhangúságát itt-ott hatalmas táblahegyek törik meg, ez a Guayanai-hegyvidék. Egyes részeit, melyek kőkemény gránitból és módosult homokkőből állnak össze, a földtörténet évmilliárdjai sem tudták kikezdeni. Ezek az ősföldből visszamaradt kőkockák a tepuik.
Picture
A Gran Sabana területén, Venezuela délkeleti, Brazíliával és Guyanával határos részén 115 ilyen mesa emelkedik. A legjelentősebb tepuik egyike a Roraima, mely a dél-amerikai fennsík ékköve. A hegyet Sir Walter Raleigh fedezte fel 1596-ban, és az első felfedezők szerint a helyi pemon őslakosok „minden vizek anyjának” nevezték.
Picture
Ez az elnevezés tökéletesen helytálló, ugyanis a hegyet rendszeresen öntöző esők következtében több patak is található rajta, melyek a tepui szélét elérve vízesésként zuhannak alá. A 15 kilométer hosszú, lapos tetejű táblahegy mintegy 1700 méterrel magasodik környezete fölé. Legmagasabb pontja a Maverick Rock (2810 m), mely a hegymászók egyik legnépszerűbb dél-amerikai célpontja.
Picture
Színe az évmilliók alatt hozzáadódott szerves anyagoktól (moha, gomba) lett fekete. Az erózió kis tavakat hozott létre a fennsíkon, melyekben az esőkből származó kristálytiszta víz összegyűlt. Vannak olyan területei is, melyeknek az ott található rózsaszín homok kölcsönöz olyan misztikus hangulatot, hogy tényleg úgy érezzük, mintha egy másik, elveszett világban lennénk.
A legismertebb és leglátogatottabb tepui után, ismerjük meg néhány társát is:
Auyan – a legnagyobb területű (700 km²) tepui, innen zuhan alá az Angel-vízesés (helyi nevén Kerekupai-Merú), a világ legmagasabb zuhataga. A helyiek az ördög hegyének hívják azt a sziklát, melynek tetejéről 979 métert zuhan a hatalmas víztömeg. Nem csoda, hogy az őslakosok a sátán művének tartották: se tó vagy folyó, se források, se olvadék nem táplálják, mégis folyamatos a vízhozama, köszönhetően a hegyet állandóan misztikus ködbe borító esőfelhőknek. Hogy az ördög helyett mégis egy angyalról nevezték el, egy amerikai aviátornak, Jimmie Angelnek köszönhető.

Picture
A Kukenán (más néven: Cuquenán vagy Matawi) egy 2680 méter magas venezuelai táblahegy a Canaima Nemzeti Park területén. A hegyet a helyi pemon indiánok a „holtak helyének” nevezik. A mintegy 3 km hosszú hegy déli oldalán található a 674 m magas Cuquenán-vízesés.
A Sarisariñama tepui csaknem szabályosan kör alakú víznyelőiről ismert, melyek közül a legnagyobb 350 méter átmérőjű. A víznyelőkben egyedülálló növény- és állatfajokból álló ökoszisztéma alakult ki. Egyes víznyelőkben olyan, csak az adott víznyelőre jellemző fajok élnek, melyek ezekben a „sziget a szigetben” képződményben fejlődtek ki.
Picture

Ez a földöntúli, sűrű, tejfehéren gomolygó felhők ölelte vidék, melyet csak az „Elveszett világ” néven emlegetnek, mint látható időközben „megkerült”, és egyre-másra fedi fel titkait. Igazán szerencsésnek érezheti magát az, akinek lehetősége nyílik eljutni erre, a valaha csak istenek lakta mennyországba.


                                                                                                                     Kollát Gyula
Photo by Klaus Fengler
*Még egy geológusnak is nehéz elképzelnie a kétmilliárd évet, hát még nekünk, így hogy könnyebb legyen felfogni, képzeljük el a következőt: A földtörténetben van egy ún. Wilson-ciklus (az óceánok keletkezésének és megszűnésének folyamata). Ez a ciklus 500-600 millió évente újra és újra megtörténik. Egy ilyen ciklus alatt a szárazföldek szétválnak és ellentétes irányba elmozdulva nagyjából körbeutazzák a bolygót, sőt össze is érnek, majd egymásba torlódnak. Sok-sok ilyen őskori óceánról tudunk. Ez a különös plató azonban ezeket a lemeztektonikai expressz-járatokat (3-4 föld körüli járaton már túl van) „túlélte”. Ennek köszönhetően van lehetőségünk arra, hogy bepillantást nyerjünk a Föld kétmilliárd éves szárazföldjeinek felszínére.
Kapcsolódó tartalmak:
Forrás: *Roraima tepui - „Az elveszett világ”, Ponce Ágnes, Dél-Amerika Blog

Képek: conceptart.org, mira.ru, paradisexpress.blogspot.com, lagransabana.travel, funbartar.com, dailymail.co.uk, reddit.com, yallabook.com, naturalsciences.be, travelobservers.com, wallpaperfolder.com, thousandwonders.net, cacaotravel-venezuela.com, raredelights.com, googleusercontent.com, doctorasky.com, vistano-portal.com, mediasubs.ru, panoramio.com, ytimg.com, mnn.com

0 Comments



Leave a Reply.

    Az új írások megjelenését itt tudod nyomon követni:
    Picture

    Olvastad már?

    Szivárvány partok
    A fjordok "királynői"

    Sivatagi káprázat
    A millió ménkű földje
    Hófehér partok
    Fotogén vízesések
    Színpompás világunk
    Kék lagúnák bűvöletében
    Papagájszínű vulkánvidék
    Bűnbánó hómezőkön
    Nézz az ég felé
    Felhők szárnyán
    A hegybe zárt szivárvány
    "Napfénytetős" barlangok
    Ahol eggyé vált tér és idő
    Színek, vizek, varázslatok
    Gigantikus barlangcsodák
    Egy világszép "tengerszem"
    Plitvice télen-nyáron
    "Lángoló" vízesések
    "Tengerszemek" a föld alatt

    Archives

    January 2018
    December 2017
    October 2017
    July 2017
    January 2017
    September 2016
    August 2016
    March 2016
    February 2016
    December 2015
    November 2015
    August 2015
    July 2015
    June 2015
    December 2014
    October 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014

    Cimkék

    All
    Afarok
    A Föld Legviharosabb Helye
    Agua Negra-hágó
    Alaszka
    Alpamayo-hegy
    Alpesi Tavak
    Amazonas
    Amerika Riviérája
    Andok
    Angel Vizeses
    Angel-vízesés
    Antilop-kanyon
    Antilop-völgy
    Anza-Borrego
    Arizona
    Atacama
    Atacama-sivatag
    Ausztrália
    Auyan
    Az ősz Szépsége
    Baatara Gorge Falls
    Baatara Gorge Waterfall
    Badain Jaran Sivatag
    Baits-barlang
    Bajóti Öreg-kő
    Bárányfelhő
    Barlangtúra
    Benguela-áramlat
    Beppu - Japán
    Bizarr Sziklák
    Blue Lake Cave
    Blyde River Canyon
    Brazília
    Cachoeira Da Velha
    Cahabón Folyó
    Caño Cristales
    Carlsbadbarlang
    Cascades National Park
    Catatumbói Villámok
    Cenote-ikkil
    Champagne-öböl
    Chebika Oázis.
    Chestnut Ridge Park
    Chocolate Falls
    Clyde Folyó
    Clyde Valley Tourist Route
    Colorado Folyó
    Comói-tó
    Condit-gát
    Csillaghullás
    Csillaghullás
    Csodás égi Jelenségek
    Dallol-vulkán
    Dalsnibba-csúcs
    Danakil-mélyföld
    Danxia Felszínforma
    Danxiashan
    Danxiia
    Deadvlei
    Dél-Amerika
    Devetaska-barlang
    Devil’s Bath
    Devil's Pool
    Devil's Pulpit
    Dolomitok
    Ebor-vízesés
    Ejfeli-nap
    éjszakai Világító Felhő
    Elakala-vízesés
    Eldugott Strandok
    El Niño
    El Sumidero
    éneklő Homokbuckák
    Erta' Ale
    Er Wang Dong Barlangrendszer
    Esőerdők
    Eternal Flame Falls
    Etiópia
    Etna
    Feher-ejszakak
    Fehér Homokos Strandok
    Feher-sivatag
    Fekete-sivatag
    Felhőablak
    Felhőfajták
    Felhőtípusok
    Festett Sivatag
    Fjaðrárgljúfur-kanyon
    Flett-ibolya
    Flydalsjuvet
    Fly-gejzír
    Fort Bragg
    Fülöp-szigetek
    Gaberoun Oázis
    Galápagos-szigetek
    Galovac-tó
    Ganoga-vízesés
    Garda-tó
    Garganta Del Diablo
    Geiranger
    Glacier Nemzeti Park
    Glass Beach
    Glen Canyon
    Gombafelhő
    Gomolyfelhő
    Görögország
    Grand Canyon
    Guangdong
    Guatemala
    Gyémántpor
    Gyöngyházfényű Felhők
    Gyönyörű Tengeröblök
    Hadrian’s Wall
    Halálvölgy
    Halál-völgy
    Hamilton Pool
    Hanami
    Hang Sơn Đoòng
    Hármas Napkorong
    Határvidék
    Havas Táj
    Hawaii
    Hét Nővér-vízesés
    Hidden Beach
    Hill Inlet
    Holdsarló-tó
    Holdszivárvány
    Homokszemek
    Hong Meigui
    Honopu Beach
    Hópihék
    Horsetail Falls
    Horvátország
    Huacachina
    Huanglong-völgy
    Hullócsillag
    Hullócsillag
    Hyams Beach
    Iguazú Vízesés
    Iguazú-vízesés
    Indián Nyár
    Izland
    Izlandi Kék Lagúna
    Jankovich-barlang
    Jiuzhaigou-völgy
    Joshua Tree Nemzeti Park
    Kaihalulu Strandja
    Kalifornia
    Kaliforniai Pipacs
    Katmai-hegy Krátertava
    Kecske-sziget
    Kék égbolt
    Kék Lagúnák
    Kelimutu Vulkán Krátertavai
    Kenguru-sziget
    Kerið Krátertó
    Kina
    Kína
    Kiszáradt Niagara
    Kliluk-tó
    Korana Folyó
    Kötélkaktusz
    Kozjak-tó
    Krakatau Vulkán
    Krátertavak
    Lago Maggiore
    Laguna Colorada
    Landmannalaugar
    Lechuguilla-barlang
    Legszebb évszak
    Legszebb öblök
    Legszebb Strandok
    Legszebb Tengerpartok
    Lencóis Maranhenses Nemzeti Park
    Lencsefelhő
    Leszebb Vízesések
    Levélnéző ünnep
    Loch Ard Gorge Beach
    Lófarok-vízesés
    Lugos Legyek
    MacKerricher National Park
    Málta Comino-sziget
    Mályvafélék
    Maracaibo-tó
    Mauritius Ile Aux Cerfs
    Maverick Rock
    Maya Bay
    McDonald-tó
    McKenzie-tó
    Megfagyott Niagara
    Megkövült Erdő
    Melissani
    Melissani-barlang
    Mennydörgő Víz
    Mesa
    Meteorit
    Miami Beach
    Milford Sound
    Misurina-tó
    Momidzsi
    Momiji
    Mono-tó
    Monte Baldo
    Mossbrae Falls
    Namib-sivatag
    New Lanark
    Niagara
    Niagara-vízesés
    Niveve Penitentes
    Norvégia
    Oázis
    Ojos Del Salado
    Olasz Tavak
    Ölüdeniz Lagúna
    Olympic-félsziget
    Olympic Nemzeti Park
    Oneonta-szurdok
    Ördög Fürdője
    Ördög Medencéje
    Ördög Szószéke
    Ördögtorok
    óriásbarlangok
    Ornesvingen
    Örödög Puncsos Tála
    Örök Tűz-vízesés
    Ounianga-tavak
    Palackfa
    Papagájhal
    Patkó-zuhatag
    Pearl Shoal-vízesés
    Perseidák 2016
    Perseidák 2016
    Perseida-meteorraj
    Peru
    Peru Chile
    Petrified Forest
    Pfeiffer Beach
    Phong Nha-barlang
    Pink Sand Beach
    Playa Gulpiyuri
    Playa Roja
    Plitvicei-tavak
    Plitvice Télen
    Pokol Kapuja
    Pompeii
    Porthcurno
    Porto Ferro Strandja
    „Pöttyös-tó”
    Powell-tó
    Prskalo-vízesés
    Punaluu Strandja
    Rainbow Beach
    Reed Flute
    Rejtélyes Természet
    Rémület Földje
    Rio Tinto
    Rockaway Beach
    Roraima
    „rozsdás Folyó”
    Ruby Falls
    Sakura
    Salar De Uyuni
    San Agustín Lanquín
    Sárga Sárkány Földje
    Sárkányvérfa
    Sarki Fény
    Scaleber Force-vízesés
    Scottish Borders
    See Cave Algarve
    Semuc Champey
    Sikátorkanyon
    Sivatagi Tavak
    Sivatagi Virágzás
    Sivatag Rózsái
    Skócia
    Socotra
    Solfatara
    Sonora Sivatag
    Sórákok
    Sósivatag
    Sossuvlei
    Squaw Valley
    Stirling-vízesés
    Stromboli
    Sua Ocean Trench
    Sutherland-vízesés
    Swift-Tuttle üstökös
    Swift-Tuttle üstökös
    Szahara
    Száz Vulkán Szigete
    Szecsuán
    Szent Lőrinc Könnyei
    Szent Lőrinc Könnyei
    Szentpétervár
    Színes Hegyek
    Színes Kavicsok
    Szirének Medencéje
    Szivárvány
    Szivárvány-hegy
    Szivárvány-part
    Szokotra
    Szuperhold
    Tahiti Rangiroa Lagúna
    Tahoe-tó
    Tapolca
    Tavasbarlang
    Tengerpart
    Tepui
    Thaiföld Pileh Lagúna
    Toketee-vízesés
    Török Riviéra
    Trunk Bay
    Tufatornyok
    Tündérkörök
    Tűzgömbök
    Tűzsziget
    Tűzszivárvány
    Tweed Folyó
    Ubari Oázis
    Új-Zéland
    Uluru Waterfalls
    Ussuri-öböl
    üstökös
    Üvegpart
    Vándorló Kövek
    Veliki Slap
    Vénaszonyok Nyara
    Venezuela
    Vérehulló Sárkányfa
    Vezeklők Hava
    Vezúv
    Vietnam
    Viktória-vízesés
    Viktória Zuhatag
    Világ Legszebb Barlangja
    Világ Legszebb Hegye
    Világörökség
    Virágba Borult Sivatag
    Virágnéző ünnep
    Vitorlázó Hóhengerek
    Vízalatti Vízesés
    Vízesések
    Vízesések Útja
    Vörös Sivatag
    Vulcano
    Wai-O-Tapu
    Welwitschia Mirabilis
    Whitehaven Beach
    White Salmon Folyó
    Wineglass Bay
    Yosemite
    Yosemite-vízesés
    Yueyaquan
    Zlatni Rat

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Rólam
  • Tájak-emberek
    • Országok, vidékek
    • Csodás természet
    • Ember alkotta
    • Sziklavarázs
  • Turistaszemmel
    • Hazai tájakon
    • Imádott városom
    • Túraélmények
    • Túrakisokos
  • Fák, virágok
    • Gombák világa
    • Állati dolgok
  • Gasztro
    • Ételek és italok
    • Híres étkek
    • Vendéglátás
    • Fesztiválok
  • Nőkről
  • Írós/blogolós
    • Zöldségeim
    • Átjáró
  • Fotósarok