Szép világunk magazin
  • Rólam
  • Tájak-emberek
    • Országok, vidékek
    • Csodás természet
    • Ember alkotta
    • Sziklavarázs
  • Turistaszemmel
    • Hazai tájakon
    • Imádott városom
    • Túraélmények
    • Túrakisokos
  • Fák, virágok
    • Gombák világa
    • Állati dolgok
  • Gasztro
    • Ételek és italok
    • Híres étkek
    • Vendéglátás
    • Fesztiválok
  • Nőkről
  • Írós/blogolós
    • Zöldségeim
    • Átjáró
  • Fotósarok
Picture

Séták a tengerfenéken 1. - A "triumvirátus"

3/12/2014

0 Comments

 
Picture

Cápák, cetek, tengeri sünök egykori birodalmában járunk. Valaha a Pannon-tenger hullámzott e tájon. Később a Pannon-tó tükrén csillant a napsugár, partján őselefántok, háromujjú őslovak kóboroltak. Kövessük most lépteik nyomát, lássuk mit találunk az egykori őstenger medrében.



Évmilliókkal ezelőtt a Balaton-felvidéket beborító Pannon-tenger mélyén heves vulkáni tevékenység zajlott. A kiömlő bazaltláva megszilárdulva páncélként fedte be az alatta megbúvó szigethegyeket. A víz eltűntével a természet erői pusztították a tengeri üledéket, de a bazalt ellenállt hőnek, fagynak, szélnek. Egyre jobban kiemelkedtek a valahai vulkáni kúpok. A mai napig is állnak, tanúskodván a tengerfenék egykori magasságáról. Ezért is kapták a tanúhegyek elnevezést. (Lentebb a képen: kilátás a Haláp-hegyről)
Picture
Ahol kis mennyiségű volt a felszínre tört láva ott kúp alakú (cukorsüveg), ahol pedig terjedelmesebb ott koporsó vagy csonkakúp alakú hegyek jöttek létre. A messziről koporsó alakot formázó Badacsony, Szent György-hegy és Csobánc szélein a kőzet érdekes megszilárdulási formái, a bazaltkő-zsákok láthatók. Ismerkedjünk meg e „triumvirátus” tagjaival. (Lentebb a képen a Gulács és távolabb a Badacsony)
Picture
Badacsony (437 m) - a Tapolcai-medence legmagasabb tanúhegye, a Balaton két öble közé ékelődve magasodik. Jelzett turistautak sokasága hálózza be, melyeken körtúra formájában járhatjuk végig nevezetességeit. Induljunk el a Szegedy Róza ház melletti parkolótól. Rövid szakaszon a sárga sáv jelzést követve érjük el a piros sáv jelzést (Kuruc-körút), melyen balra térünk. Elérve a kék sáv jelzést, jobbra a Bujdosók lépcsőjén folytatjuk utunkat (összesen 464 lépcsőfokból áll, pihenőkkel elválasztott szakaszait a kuruc kor nevezetes személyeiről -Bercsényi Miklós, Mikes Kelemen, Cinka Panna- nevezték el).
Picture
Egy helyütt, a balra kiágazó kék háromszög jelzésen „kötelezően” kitérőt kell tennünk a Tördemici kilátóhelyhez, mert az onnan nyíló gyönyörű panorámát kár lenne kihagyni. (A pontról a Szent György-hegy bazaltorgonás, lejjebb pincékkel, présházakkal teleszórt oldala tűnik elénk, balra Szigliget vára trónol az egyik dombtetőn, jobbra a Kő orra, a Csobánc, a Gulács. A távolban pedig a Keszthelyi-hegység vonulatai kéklenek.)
Picture
_ Visszatérve a kék jelzésre a Ranolder-kereszt, Menedékház-kilátó érintésével jutunk el a Hertelendy kilátóponthoz, majd a Kisfaludy-kilátó (erkélyéről a Tapolcai-medence és az azt övező hegyek látványa tárul elénk) érintésével a Kőkapuhoz (kőoszlopai jól szemléltetik a víz és a szél erejét. A természeti erők eróziós munkája nyomán létrejött hatalmas, még álló bazalttornyok körül a ledőlt, széttöredezett oszlopokból valóságos kőtenger alakult ki).
Picture
Jobbra, sárga sáv és piros kör jelzésre térve jutunk a Klastrom-kúthoz (Kitűnő ivóvíz, hőmérséklete télen-nyáron 4-5 Celsius fokos. Közelében állt egykor a Szent Imréről elnevezett pálos kolostor. A néphagyomány úgy tartja, hogy a kolostorban lakó szerzetesek telepítették a francia, burgundi eredetű pinot gris, azaz szürkebarát nevű szőlőt, melynek bora híressé tette Badacsonyt).
Piros kör és piros sáv jelzéseken a Rózsakő (A hegyoldalról lehasadt bazalttuskó valószínűleg Kisfaludy Rózájáról kapta a nevét, amelyet 1886-ban be is véstek a szikla oldalába. A néphit azután fontos szerepet adott a kőnek: a hagyomány szerint, ha egy fiú és egy leány a Balatonnak hátat fordítva leül rá, még abban az esztendőben jegyesek lesznek. Sőt, elég, ha a kedveséért sóhajtó leány ül rá, szerelmük ez esetben is beteljesedik.) és a Páholy kilátóhely (csodálatos panoráma nyílik a szomszédos hegyekre) érintésével jutunk vissza kiindulási pontunkra.
A Badacsony megannyi szépségét érintő körutunk bő 6 kilométeres távján 400 méternyi szintkülönbséggel kell megbirkóznunk.
Picture
Szent György-hegy (415 m) - Szinte kettéosztja a tetejéről egészében belátható Tapolcai-medencét. A legszebb, a népek által kőzsákoknak, vagy gyapjúzsákoknak nevezett képződmények ezen a hegyen találhatók. A helyenként 30-40 méter magasba emelkedő bazaltoszlopok orgonasípokhoz hasonlóan sorakoznak egymás mellett. A kőoszlopok néhol egymás mellett, néhol támaszték nélkül, egyedül állnak. A Szent György-hegy bazaltoszlopai azért egyedülállóak, mert nem csak függőleges, hanem vízszintes hézagok is tagolják őket. A különálló korongok miatt minden torony olyan, mintha óriási pénzoszlop lenne.
Picture
Az öregek a hegyet nevezik „Dőlthegynek” is. Az 1757-es suvadáskor, amikor a hegy megcsúszott, a közelben tartózkodó emberek a rendkívüli természeti jelenség láttára térde rogytak, kezüket összekulcsolva az égre emelték tekintetüket, így várták a katasztrófa végét. A suvadás leglátványosabb következménye a Vércseszirt kialakulása, ami nem más, mint a suvadáskor kiemelkedett bazaltdarab.
A hegy másik nevezetessége a Jégbarlang (a néphagyomány Sárkány-barlangnak is nevezi, mivel úgy tartották, hogy Sárkányölő Szent György itt végzett a gonosz sárkánnyal). A turistaháztól nem messze a sziklák között keskeny hasadás található. A leomlott sziklák miatt csak éppen be lehet lépni a barlangba. Érdekessége, hogy a barlangba tett pohár víz (még a legmelegebb napon is) jéghideg lesz, és az üveg fala bepárásodik.
Picture
A Szent György-hegy a Badacsonyhoz képest sokkal kevésbé populáris és elüzletiesedett; a vidék kicsit vadabb, szögletesebb, a turistautak keskenyek, olykor csak egyszemélyesek.
A hegy turistautakkal sűrűn behálózott, több irányból is nyílik mód a feljutásra. Tapolca, Kisapáti vagy Raposka felől érkezve a turistaháztól, Szigliget irányából érkezve pedig a Lengyel-Tóti kápolna parkolójából indulva kezdhetjük a hegyet bejáró körtúránkat. A Tapolcát Raposkával összekötő útszakaszról, az egykori bazaltbánya udvarából induló „Bazaltorgonák tanösvény” végigjárásával is megismerhetjük a hegy látnivalóit.
Csobánc - A Tapolcai-medence keleti oldalán emelkedik. A Balaton-felvidéki tanúhegy-trió legkisebbike, de csupasz, lapos teteje lévén erről a legszebb a kilátás.
Picture
Várának legfényesebb napja 1707. Február 25-én jött el, amikor az Erdélyből Rabutin császári tábornagy vezetése alatt a Balaton-felvidéken át Ausztria felé visszavonuló haderő mintegy ezerfős osztaga sikertelen ostromot intézett Csobánc ellen. A várban Szász Márton kuruc vice hadnagy harminc gyalogos puskás hajdúja, ugyanennyi bemenekült fegyveres nemesember, asszonyaik és lányaik alkották a védősereget. Az ostromban 300 német katona, 52 tiszt és az ostromot vezető Kreutz tábornok is elesett. A Rákóczi szabadságharc leverése után ezt a várat is lerombolták.
A várhegyre Gyulakesziről vagy Diszelről indulva is feljuthatunk a zöld sáv turistajelzésen. Előbbiről oda-vissza mintegy 4,5 utóbbiról 5 kilométeres távval kalkuláljunk. A szintkülönbség mindkét esetben 240 méter. A legrövidebb feljutási lehetőség a Káptalantóti és Diszel közötti országútról adódik, ahonnan a kék sáv, majd a kék rom (L) jelzést követve oda-vissza 2,9 kilométeres távval és 200 méter szintkülönbséggel számolhatunk.
                                                                                                                             Kollát Gyula
0 Comments



Leave a Reply.

    Az új írások megjelenését itt tudod nyomon követni:
    Picture

    Olvastad már?

    Zöldülő vörös földek
    Ezer forrás földjén
    Türkizkék gyöngyszemek
    A szerelmesek völgye
    Túrák "pokoli" tájakon
    Szerelmes ördög
    A "kétforintos" hegységtől a viperák földjéig 1.-2.
    Szélmarta sziklák földjén

    Tihany csak egy van (slideshow)
    Legkedvesebb váraim
    Legendák földjén
    A szikla meséje
    Hív a magyar "Toszkána"
    Kicsi ország kicsi vízesései
    Séták a tengerfenéken 1. - A "triumvirátus"
    Séták a tengerfenéken 2. - A magyar "Fudzsik"
    Séták a tengerfenéken 3. - Távoli őrszemek
    Vadregényes völgyeink 1. - A Csörgő-patak völgye
    Vadregényes völgyeink 2. - A romantika völgyei
    Miért éppen a Bükk?

    Archives

    March 2018
    February 2018
    October 2017
    July 2017
    June 2017
    January 2017
    April 2016
    August 2015
    June 2015
    April 2015
    February 2015
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014

    Cimkék

    All
    Ablakrácsok
    Aggteleki-karszt
    Ágnes-vízesés
    Apci-tengerszem
    Aranyház-gejzírkúp
    Avasi Templomrom
    Badacsony
    Bakony
    Balaton Felvidék
    Balaton-felvidék
    Balaton Felvidék Látnivalói
    Balaton-felvidék Látnivalói
    Balaton-felvidék Templomromjai
    Balaton-felvidék Túracélpontjai
    Balla-barlang
    Barátlakások
    Bazaltorgonák
    Bazaltutca
    Bélkő
    Bél-kő
    Belső-tó
    Bodza-forrás
    Börzsöny
    Bucura-tó
    Budai-hegység
    Bükk
    Bükk-hegység
    Cifra Kémény
    Cigány-hegyi-kilátó
    Ciprián-forrás
    Csepegő-szikla
    Cserhát
    Csobánc
    Csobánc Vára
    Csobánc Vára
    Csodabogyó-tanösvény
    Csurgó
    Darvastó
    Debrecen
    Debreceni Füvészkert
    Déri Múzeum
    Díszudvar
    Dobogókő
    Eger
    Egri Megyeháza
    Ekhó-kő
    Eötvös-kilátó
    Erdősmecskei-bányató
    Fátyol-vízesés
    Fazola Henrik
    Ferde Vízesés
    Ferde-vízesés
    Fertő-tó
    Füzéri-vár
    Füzéri-vár
    Gánti Bauxitbánya
    Garda-tó
    Gejzírkúpok
    Gerecse
    Gerennavár
    Gulács
    Gyula-barlang
    Hámori-tó
    Harkány
    Hegyesd
    Hegyestű
    Hegymagas
    Hegységeink
    Hidasi Völgy
    Hidasi-völgy
    Hollókő Vára
    Hór-völgy
    Írottkő
    Írottkői-kilátó
    Jósvafői Tengerszem
    Kalapos-kövek
    Káli-medence
    Kamon-kő Tanösvény
    Karancs-Medves
    Karolina Külfejtés
    Karrok
    Kékkút
    Keszthelyi-hegység
    Kilátók
    Kispréposti Palota
    Komárom
    Köpüs-forrás
    Köpüs-kő
    Kornyi-tó
    Kőszeg
    Kőszegi-hegység
    Kőtengerek
    Kovácsi-hegy
    Kovácsoltvas Kapuk
    Külső-tó
    Lak-völgyi-tó
    Látnivalók
    Legszebb Váraink
    Lillafüred
    Lóczy-tanösvény
    Lukács-árok
    Lunettarács
    Magos-kő
    Magyar Kikerics
    Magyar Várromok
    Magyar Várromok
    Mályinka
    Máriagyűd
    Mátra
    Mecsek
    Mecsek Völgyei
    Megyer-hegyi Tengerszem
    Meleg-hegy
    Melegmányi Völgy
    Melegmányi-völgy
    Monostori-tó
    Nagyerdei Kultúrpark
    Nagy-Hincó-tó
    Nagy Mély Völgy
    Nagy-Mély-völgy
    Nagypréposti Palota
    Óbányai Völgy
    Óbányai-völgy
    Ördög-árok
    Ördög-barlang
    Ördög-bérc
    Ördög-gát
    Ördög-kapu
    Ördöglik
    Ördög-patak
    ördögszántás
    Ördög-sziklák
    Ördög-völgy
    Pálos Kolostorrom
    Pécs
    Petnyák Völgy
    Petnyák-völgy
    Pilis
    Pirogránit
    Prédikálószék
    Rám-szakadék
    Református Nagytemplom
    Regéci-vár
    Regéci-vár
    Regéci-vár
    Réka Völgy
    Réka-völgy
    Rekonstrukció
    Rekonstrukció
    Répáshuta
    Rezi Vára
    Rudabánya
    Rudabányai-hegység
    Ság-hegy
    Salföld
    Salgó Vára
    Sásdi-rét
    Sebes-víz-völgy
    Siklós
    Siklós Vára
    Somló
    Somló-hegy
    Somló Vára
    Somló Vára
    Somoskő
    Somoskői Vár
    Sümegi-vár
    Sümeg Vára
    Szalajka-völgy
    Szalonnai-hegység
    Szársomlyó
    Szársomlyó Legendája
    Szarvaskő
    Szentbékkálla Kőtenger
    Szentfa Kapolna
    Szent György-hegy
    Szépkilátó
    Szigligeti-varhegy
    Szigliget Vára
    Szikla-forrás
    Szilvásvárad
    Szomolya
    Sztupa
    Sztúpa
    Szuadó Völgy
    Szuadó-völgy
    Tanúhegyek
    Tapolcai-medence
    Tatika-vara
    Templomhegy
    Tengerszemek
    Theodora-forrás
    Tihany
    Tihanyi Felsziget
    Tihanyi-félsziget
    Toti Hegy
    Túra
    Túrázás
    Tűzgurítás
    Upponyi-hegység
    Vadallo Kovek
    Velencei-hegység
    Vértes
    Vertes Hegyseg
    Villány
    Villányi Hegység
    Villányi-hegység
    Virágkarnevál
    Visegrádi-hegység
    Visszhangdomb
    Vitányvár
    Vitányvár
    Zemplen
    Zemplén
    Zsolnay Kulturális Negyed
    Zsolnay-kút
    Zsolnay Vilmos

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Rólam
  • Tájak-emberek
    • Országok, vidékek
    • Csodás természet
    • Ember alkotta
    • Sziklavarázs
  • Turistaszemmel
    • Hazai tájakon
    • Imádott városom
    • Túraélmények
    • Túrakisokos
  • Fák, virágok
    • Gombák világa
    • Állati dolgok
  • Gasztro
    • Ételek és italok
    • Híres étkek
    • Vendéglátás
    • Fesztiválok
  • Nőkről
  • Írós/blogolós
    • Zöldségeim
    • Átjáró
  • Fotósarok