Szép világunk magazin
  • Rólam
  • Tájak-emberek
    • Országok, vidékek
    • Csodás természet
    • Ember alkotta
    • Sziklavarázs
  • Turistaszemmel
    • Hazai tájakon
    • Imádott városom
    • Túraélmények
    • Túrakisokos
  • Fák, virágok
    • Gombák világa
    • Állati dolgok
  • Gasztro
    • Ételek és italok
    • Híres étkek
    • Vendéglátás
    • Fesztiválok
  • Nőkről
  • Írós/blogolós
    • Zöldségeim
    • Átjáró
  • Fotósarok
Picture

Tihanyi túrák 1. – A csúcstámadás

11/30/2015

0 Comments

 
Picture
Mondják, Tihany minden évszakban gyönyörű. Tavaszi, nyári és őszi időszakban már tettem tiszteletemet e tájon, így ezeket az évszakokat illetően tanúsíthatom a mondás igazságát. Ami a téli időszak szépségét illeti, azt meg látatlanban elhiszem, remélem egyszer majd személyesen is megtapasztalhatom a hófedte félsziget varázsát. Ebben az évben több alkalommal is jártam ösvényeit, máris mutatom milyennek láttam ezt a tüneményes kis ékszerdobozt.

Úgy alakult, hogy az utóbbi bő egy éves (14 hónapos) időszakban öt alkalommal is sikerült eljutnom Tihanyba. Egyszer nyári és két-két alkalommal tavaszi, illetve őszi időszakban. Általában Örvényesről indítottam meg a csúcstámadást, ami most szó szerint értendő, hiszen két alkalommal is a Csúcs-hegyre történő feljutás volt a cél – leginkább az ott igen nagy számban fellelhető cserszömörcék okán. Ugyancsak két alkalommal kedvenc Balaton-parti településem volt a kiindulópontja egy-egy nagyobb szigeti kör bejárásának, míg egyszer Tihany községből túráztam „haza” Örvényesre. (Lentebb a minigalériában: az örvényesi Szent Imre templom és a mellette csordogáló Pán-forrás, az 1700-as évek végén épült – a Pécsely-patakon átívelő – kettős nyílású híd és a mellette található ma is működőképes 11. századi felülcsapós vízimalom)
Az utolsó alkalmat leszámítva – ekkor az alatta lévő nyeregben kanyarodtam az Apáti templom felé – mindig útba ejtettem, illetve megmásztam a Csúcs-hegyet (Tihany legmagasabb hegycsúcsa, ám a maga 235 méterével is csak mintegy 130 méterrel emelkedik a Balaton szintje fölé). Ez persze nem a véletlen műve, mert a csúcs kihagyhatatlan látnivalókat tartogat. Elsőként a már fentebb említett cserszömörcéket, melyek tavaszi virágzásukkor, de főleg őszi színorgiájuk alkalmával elmondhatatlan élményt jelentenek.
Picture
De ne ugorjunk ennyire előre, induljunk az origótól, jelen esetben Örvényesről. A Balatont kerülő kerékpárúton megközelítve, szűk négy kilométert kell kutyagolni, mire az Apáti templomhoz (a galéria 3. képén) – sokan még ma is romnak mondják, pedig szépen helyre van állítva – érünk. Előtte Aszófőnél feltétlenül tenni kell egy rövidke kitérőt a még romjaiban is impozáns Kövesdi templomromhoz, mely mellett – a nyári nagy melegben különösképpen létfontosságú – jéghideg vizű Almás-forrásnál nyerhetünk felüdülést (a legközelebbi forrást Tihanyban az Óvár oldalában találjuk, mely a Ciprián névre hallgat).
A négy kilométeres etap első hallásra kicsit durvának tűnhet – különösen annak fényében, hogy flasztermenet –, ám mégsem az, mert látványos tájon visz az út – jobbról a Balaton tükre és Tihany hegyei alkotják a látképet, de balról is hegyek szegélyezik a látóhatárt. Arról nem is beszélve, hogy félúton töri a monotóniát a Kövesdi-romhoz tett kitérő. Mindezeken túl tavasszal égővörös pipacsok sokasága és ezernyi más gyönyörű virág, míg ősszel a színesbe forduló lombok szegődnek útitársainkká. (a galériában: 1. a kerékpárutat szegélyező gyönyörű fasor, 2. egy hangulatos fahíd, 3. időnként bevillan a Balaton, 4. amikor hajnalban kelsz útra, 5. pipacsok és búzavirágok az út mentén, 6. olykor virágvadásszal is találkozhatsz, 7. őszi hangulat, 8. jobbról végig látható Tihany hegysora, 9. balról sem hétköznapi a látvány)
Elérvén az Apáti templomot (az Apáti-hegy északi oldalán látható helyreállított Apáti-templomrom jelzi az egykori Apáti település helyét), meg is kezdhetjük „hullámvasutazásunkat” az Apáti-, a Nyereg- és a Csúcs-hegy alkotta hegylánc gerincén. A sárga sáv turistajelzést kell követnünk, mely először egy – a Balaton-felvidékre oly jellemző – átláthatatlan erdőbe vezet bennünket, majd hol gyökereken, hol sziklalépcsőkön folytatódik utunk.
Azután az Apáti-hegyen egyszer csak kibukkanunk az erdőből, és egy tisztásra érve gyönyörű kilátóponton találjuk magunkat, ahonnan fantasztikus rálátás nyílik a Külső-tóra és annak környékére. A tó mögött feltűnik a Kiserdő-tető és az Óvár, jobbra felsejlik a Belső-tó és az innen parányinak látszó Apátság, míg balra tekintve Aszófőtől Füredig terjed a látóhatár. Tavasszal az akkor nyíló tengernyi Orlay-murok szinte téliesre varázsolja a tájat milliónyi fehér virágszirmával.
A Csúcs-hegy tetejére már a Nyereg-hegy* bizarr sziklaformációi mellett vezet az ösvény. Jómagam, mint afféle sziklaimádó, mindig áhítattal járom be ezt mohákkal és zuzmókkal borított, elképesztően változatos formákat mutató sziklák szegélyezte szakaszt. Egyébként a félsziget legnevesebb gejzírkúpját, az Aranyházat ellepő aranysárga színű zuzmók itt is nagy számban fellelhetők a sziklákon, és ha úgy vesszük, akkor tulajdonképpen sok-sok kis „aranyház” mellett visz utunk.
*A Nyereg-hegy a Csúcs-hegyet az Apáti-heggyel összekötő keskeny, sziklás gerinc, melyről csodálatos panoráma nyílik a Balaton-felvidék, a Balaton déli medencéje és a Bozsai-öböl felé, ellenkező irányban pedig a félsziget belsejére. A félsziget egyik legértékesebb földtani képződménye ez az ék alakú hegygerinc. A mészkő lemezek szeszélyesen gyűrt formája az egykori víz- és kéregmozgások eredménye.
Picture
A sziklák azonban csak az egyik látványosságot jelentik ezen a szakaszon, mert rajtuk kívül is igen figyelemre méltó dolgokkal találkozhatunk itt. Az egyik mindenképpen a már fentebb említett cserszömörcék tömeges jelenléte. Tavasszal virágzásuk, ősszel pirosra váltó leveleik teszik felejthetetlenné az itt tartózkodás pillanatait. Az erre járónak mindkét évszakban szinte földbe gyökerezik lába a meseszerű látványtól, nehéz is szabadulni a helytől. Persze, ugyan ki is akarna innen mielőbb szabadulni?
Picture
És ha még ez sem lenne elég, akkor jöjjön a kilátás. A sziklák mellett vezető ösvényről gyönyörű panoráma nyílik mind az alattunk lévő Bozsai-öbölre*, mind a félsziget belsejére.
*A tihanyi Tájvédelmi Körzet ma a Balaton-Felvidéki Nemzeti Park egyik tájegysége. Két fokozottan védett része a Bozsai-öböl és a Külső-tó. Sajkodnál és a Bozsai-öbölben a part ma is természetes állapotát őrzi. Az öböl a Balaton egyik utolsó csaknem háborítatlan nádas szeglete, a nádasban itt-ott fehér tavirózsa (Nymphaea alba) díszlik.
Picture
Szóval, ide felérvén már más dolga sincs a vándornak mint csendben lecsüccsenni egy szikla tövébe, és elmerülni abban a csodában, melyet csak ez a tájék nyújthat a halandónak.
                                                                                                                                                                                  Kollát Gyula
TOVÁBB A 2. RÉSZHEZ

Forrás: Természetvédelmi értékek, tihany.hu
Képek: szerző
Kapcsolódó tartalmak:
0 Comments



Leave a Reply.

    Az új írások megjelenését itt tudod nyomon követni:
    Picture

    Olvastad már?

    Tihanyi túrák
    Kutyakaland a kilátónál
    Dante poklából a Kecske-lyukba
    A mecseki "babás" hegyen
    Örvényes, te csodás
    A "láblógatós" hegy
    Völgyről völgyre (slide- show)
    A kocsmáros meg a vakondtúrás
    A Bükk legszebb kilátópontjai (slideshow)

    A csonka sziklapiramis "csúcsán"
    Minden turista álma
    A bunkók és a "guggyantó"
    Mint szomjas tevének az oázis
    A sorompónál zsebre megy

    Archives

    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    March 2017
    November 2016
    December 2015
    November 2015
    July 2015
    October 2014
    July 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014

    Cimkék

    All
    Ábrahámhegy
    Almás-forrás
    Apáti-hegy
    Apáti Templom
    Aranylépcső
    Bakony
    Balaton
    Balaton-felvidék
    Balatoni Túra
    Bálvány
    Barátlakások
    Bauxitbánya
    Bedő Albert-hegy
    Bélháromkúti Apátság
    Bélkő
    Bloggertalálkozó
    Boldogasszony-sétány
    Bükk-hegység
    Cigány-hegyi Kilátó
    Ciprán-forrás
    Csákány-hegy
    Csere-hegyi-kilátó
    Cserepeskő
    Csúcs-hegy
    Csurgó
    Cuhaszurdok
    Darvastó
    Disznós-kút
    Dolka-hegy
    Endrődi-kilátó
    Farkasnyak-völgy
    Fehér-kő
    Garadna
    Gerennavár
    Gulicska
    Gyertyán-völgyi üveghuta
    Hajnalka-forrás
    „harmonika” út
    Három-kő
    Háromkúti-völgy
    Hidasi-völgy
    Horotna-völgy
    Jakab-hegy
    Jubileum-forrás
    Kajla-bérc
    Kalapati-pihenő
    Kápa-forrás
    Káposztáskert-lápa
    Keskeny-rét
    Kiserdő-tető
    Kis-Galya
    Kőbánya
    Kolacskovszky-forrás
    Kolostorrom
    Körös-bérc
    Körös-lyuk
    Kövesdi Templomrom
    Külső-tó
    Lillafüred
    Magos-kő
    Máré Vára
    Mecsek
    Milleneum-kilátó
    Molnár-szikla
    Nyereg-hegy
    Óbányai-völgy
    Olasz-kapu
    Ómassa
    ördögszántás
    Örvényes
    Örvény-kő
    őszi Kikerics
    Óvár
    Pálos Klostorrom
    Palota Szálló
    Pán-forrás
    Pénzpataki-víznyelőbarlang
    Petőfi-kilátó
    Pongor-lyuk
    Rejteki 1.sz. Kőfülke
    Római-fürdő
    Salföld
    Sebes-víz Völgy
    Sebzett Vaddisznó
    Sólyom-kői Odú
    Somlyó-hegyi-kilátó
    Sümeg
    Szalajka Slideshow
    Szalajka Völgy
    Szalajka-völgy
    Száraz-völgy
    Szártalan Bábakalács
    Szarvaskúti-Csúnya-völgy
    Szarvaskúti-víznyelő
    Szász-bérc
    Szeleta-barlang
    Szeleta-tető
    Szélmarta-sziklák
    Szent István-forrás
    Szentlélek
    Szikla-forrás
    Szilvásvárad
    Tanúhegyek
    Tar-kő
    Tárnics-tanösvény
    Telekessy Vendégház
    Tihany
    Tótfalu-völgy
    Tóti-hegy
    Túrabeszámoló
    Túraélmény
    Túraélmények
    Túrakalauz
    Túrázás
    Vízimalom
    Zsidó-rét

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Rólam
  • Tájak-emberek
    • Országok, vidékek
    • Csodás természet
    • Ember alkotta
    • Sziklavarázs
  • Turistaszemmel
    • Hazai tájakon
    • Imádott városom
    • Túraélmények
    • Túrakisokos
  • Fák, virágok
    • Gombák világa
    • Állati dolgok
  • Gasztro
    • Ételek és italok
    • Híres étkek
    • Vendéglátás
    • Fesztiválok
  • Nőkről
  • Írós/blogolós
    • Zöldségeim
    • Átjáró
  • Fotósarok