Szép világunk magazin
  • Rólam
  • Tájak-emberek
    • Országok, vidékek
    • Csodás természet
    • Ember alkotta
    • Sziklavarázs
  • Turistaszemmel
    • Hazai tájakon
    • Imádott városom
    • Túraélmények
    • Túrakisokos
  • Fák, virágok
    • Gombák világa
    • Állati dolgok
  • Gasztro
    • Ételek és italok
    • Híres étkek
    • Vendéglátás
    • Fesztiválok
  • Nőkről
  • Írós/blogolós
    • Zöldségeim
    • Átjáró
  • Fotósarok
Picture

Szárnyaló elegancia

10/12/2015

0 Comments

 
Picture
Öltözékük többségében előkelő, választékos, mi több ízléses, némelyeké inkább hanyag eleganciát tükröz. Látásuk fejlődésével egyre látványosabbá, színesebbé váltak. Már több millió éve azon dolgoznak, hogy túllépjenek a határaikon, így biztosan tovább fognak fejlődni, és egyre több színt képesek majd előállítani. El kell fogadnunk, hogy mi, emberek már most színvakok vagyunk hozzájuk képest.

A madarak szeme jóval több színt képes érzékelni, mint az embereké. Ez a képességük egy ütemben fejlődött ki tollazatuk folyamatos színesedésével – ahogy képesek lettek több színt, több árnyalatot érzékelni, úgy tudtak többféle pigmentet is termelni, amelytől díszesebb lett a tollazatuk. Nagyjából a 30%-át képesek előállítani azoknak a színeknek, amelyeket érzékelnek.
Picture
A tollak színezetéért bizonyos színek esetében a madarak által elfogyasztott táplálékban található elemek a felelősek. A sárgás és pirosas színeket lipochrom festékek okozzák, a vöröset az astaxantin, ennek oxidált formája a karotin, mely a sárga szín kialakulásáért felelős. A fehér és kék színeket viszont a tollak speciális szerkezete miatt látjuk. A tollakban apró légjáratok találhatók, melyek a fényt fehér, illetve kék színként verik vissza.
Picture
A madarak egy része már nevében is az eleganciát képviseli:
Pennant-papagáj (Platycercus elegans) – Főleg Kelet- és Délkelet-Ausztrália erdővel borított parti területein és a velük határos hegyvidékeken él 2000 méter magasságig. A fátlan vidékeket kerüli. Ragaszkodik otthonához, csak télen távolodik messzebb tőle.
Picture
Az elegáns trogon (Trogon elegans) síkvidéki erdők lakója, az elegáns gébicskotinga (Laniisoma elegans) egyes tagjai a legpompásabb, mások a legegyszerűbb színezetű madarak, és a díszes fűpapagáj vagy kékhomlokú papagáj (Neophema elegans) is a „jólöltözöttek” táborát erősíti.
Csak érdekességként: a nevükben elegánsak közül nem kevesen egyáltalán nem viszik túlzásba a „cicomát”, lásd az alábbi választékot (sorrendben a gyöngyös tinamu (Eudromia elegans) a pompás csér (Thalasseus elegans) és a Ryukyu füleskuvik (Otus elegans)
Külön „kasztot” képviselnek a bóbitás szépségek, valamennyiük közül az egyik legmutatósabb a
Koronás tirannusz (Onychorhynchus coronatus) - Közép- és Dél Amerikában honos, esőerdők és szubtrópusi nyílt erdők aljnövényzetének madara. Fészkét rendszerint egy víz fölé hajló ágra építi. Látványos, élénk színű, legyezőszerű bóbitát, valóságos koronát visel a fején. A keresztben álló, magas és széles fejdísz a hímek esetében acélkék hegyű piros tollakból áll,
Picture
míg a tojóké sárga, szintén kék tollhegyekkel.
Picture
„Bóbitáséknál” nagyon sok szépséges fajt találunk, olyanokat mint például a bóbitás aranymadár (Sericulus aureus), a bársonyos aranymadár (Sericulus_chrysocephalus) és a bóbitás szajkó (Cyanocitta stelleri).
Szépség és elegancia tekintetében kedvelt madarunknak sincs oka szégyenkezni:
Búbos banka (Upupa epops) – Hatalmas elterjedési területe közel 30 millió km², világállománya 5 millió egyedre becsülhető. Urbanizálódó madárként problémát jelent számára a régi, elavult, gyakran szigetelés nélküli épületek felújítása, hisz ilyenkor megszűnik potenciális fészkelőhelye.
A választékos „öltözékű” bóbitás szárnyasok igen figyelemre méltó csoportja a turákófélék Afrikában élnek. Sokáig annyira ismeretlenek voltak, hogy évekig banánevőknek nevezték őket, pedig a természetben soha nem esznek banánt. (lentebb a kéksapkás-, más néven Hartlaub-turákó (Tauraco hartlaubi)
Picture
Az apróságok hamar elhagyják a fészket. Szárnyaikkal is kapaszkodva, rendkívül magabiztosan másznak a fák ágai között. Ekkor még repülni nem tudnak, általában egy hónapos korban kapnak először szárnyra. A fiókák színezete még hosszú hónapokon keresztül közel sem olyan káprázatos, mint az öregeké. A turákók két olyan magas réztartalmú tollfestékkel rendelkeznek, mely egyedülálló a madárvilágban – ahhoz, hogy ezek kellő mennyiségben keletkezzenek, rengeteg gyümölcsöt kell elfogyasztaniuk egyéves korukig.
A lentebbi galériában a Marai zöldturákó (Tauraco schalowi), a Perzsa-, más néven zöldsisakos turákó (Tauraco persa) és a sisakos turákó (Tauraco corythaix).
A közel sem hétköznapi kinézettel rendelkező madárcsoport tagjai közül is kiemelkedik látványával a Fisher-turákó (Tauraco fischeri), melynek káprázatos zöld, illetve kárminpiros színének kialakulásához egy-egy állatnak nagyjából húsz kilogramm gyümölcsöt kell elfogyasztania.
Picture
A búbos banka mellett kihagyhatatlan ebből az elegáns madarakat felvonultató felsorolásból másik hazai kedvencünk, a tengelic (Carduelis carduelis) – népies nevén: stiglic –, mely régebben a kitartás és a termékenység szimbóluma volt.
Ugyancsak kihagyhatatlan egy furcsa madár, mely hatalmas, színes csőrével talán leginkább a hanyag elegancia megtestesítője:
Szivárványcsőrű- vagy Fischer tukán (Ramphastos sulfuratus) – A repülés tudományában nem igazán remekel, mert többnyire csak ugrándozik. Némelyikük kiáltása hasonlít a békák hangjára, de annál jóval hangosabb, akár 1 kilométerre is elhallatszik. A hatalmas csőr funkcióját évszázada próbálják megfejteni a tudósok. Egyesek feltételezik, hogy a másik nem tetszését hivatott elérni, mások szerint gyümölcshámozásra vagy védekezésre használhatja az állat, a legújabb teória szerint pedig – az elefántok hatalmas füleihez hasonlóan – a hőleadásban van kulcsszerepe.
A végére hagytam a valóságos színorgiát felvonultató pápapintyet (Passerina ciris), melynek hímje Észak-Amerika egyik legszínpompásabb madara. Feje kék, a szárnyak zöldek, testalja pedig rózsaszínű. Szó szerint díjnyertes példány, ugyanis Észak-Amerika legszebb madarának választották.
Picture
Befejezésül pedig következzék az elegancia csúcsát képviselő szépség:
Aranyfácán (Chrysolophus pictus) – Eredeti hazája Kína, de Anglia és Skócia egyes területein is szabadon költ. Az Egyesült Királyságon kívül is sokfelé próbálták már meghonosítani (az USA, Kanada, a Hawaii szigetek, Új-Zéland, Kolumbia és Tahiti), de mindeddig sikertelenül.
Picture
Nem csak színeiben rendkívüli madár: a kakas hangos, durva fémes revírkiáltása (revír = madarak fészkelési területe) a kasza fenéséhez hasonlít, kapcsolattartó kiáltása a gyöngytyúkra emlékeztető lágy kuncogás. Csak jó időjárás esetén kezdenek el udvarolni, amikor is a kakas gyorsan váltakozó irányban kezd el keringeni a tyúk körül. Ugyanilyen hirtelen veszi fel a nászpózt, amikor is peckes léptekkel a tyúk mellé sétál, és kissé leengedett szárnyakkal mutogatja neki magát. Fejét felborzolt gallérral lehajtja, és hátát, farkát közszemlére teszi. Mindeközben sziszeg. Eleinte a tyúk kevés érdeklődést mutat, és elfordul, de a kakas kitartóan újra és újra elé kerül, és újra és újra felveszi a nászpózt. Végül a tojó leszegett fejjel és leengedett szárnyakkal jelzi, hogy készen áll a párzásra. Párzás közben a kakas a tojó tollait tépkedi. A párosodás után a tyúk egy fára menekül.

                                                                                                                              Kollát Gyula
Picture
Forrás: A madarak jóval több színt látnak, mint mi, exploreronline.hu

Képek: pic2.me, staticflickr.com, wikimedia.org, aziba.org, audubon.org, rackcdn.com, nejohnston.org, cloudinary.com, edu.tw, tumblr.com, oryxphotography.com, ynxeds.com, parcopartenio.it, 500px.com, flog.pl, hqwalls4u.com, hunting.be, kenwinnerphoto.com, stoplusjednicka.cz,funmozar.com, imgur.com
0 Comments



Leave a Reply.

    Az új írások megjelenését itt tudod nyomon követni:
    Picture

    Olvastad már?

    Pillangók téli álma
    Erszényes cukiparádé
    Sárkányok pedig léteznek!
    Ollós "terminátorok"

    Tollas pillangók
    Vérengző mókusok
    "Földönkívüli" delfinek
    Színekben mondják el
    Hangtalan suhannak üvegszárnyakon
    Ez nagyon állat!​
    Olykor az elefántok is sírnak
    Állat(i) mámorító
    A kék madár nyomában
    "Ködevők" földjén
    Szárnyaló elegancia
    Halálos vándorlás
    Pillangó - hatás
    A sötétség vadászai
    A könyörtelen "hadsereg"

    A végzet nyolclábú asszonyai

    Archives

    August 2017
    March 2017
    December 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    October 2015
    September 2015
    March 2015
    February 2015
    January 2015
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014

    Cimkék

    All
    A Delfin álma
    Adélie-pingvin
    Alfred Brehm
    Aranyfácán
    Barna Remetepók
    Bársonyos Aranymadár
    Biolumineszcencia
    Bóbitás Aranymadár
    Bóbitás Szajkó
    Botsáska
    Brazil Vándorpók
    Búbos Banka
    Celebeszi Koboldmaki
    Császárpingvin
    Csontváz-part
    Darázspók
    Darázspók
    Dawson Napcsillag
    Delfinek
    Dinoflagelláták
    Díszes Fűpapagáj
    Elefánttemető
    Elegáns Trogon
    Ember és Delfin
    Farkaspók
    Farkaspók
    Fekete özvegy
    Fekete özvegy
    Fülöp-szigeteki Koboldmaki
    Galléros Agáma
    Gelléros Gyík
    Gnú Vándorlás
    Gyászoló Elefántok
    Gyógyító Delfinek
    Gyöngyös Tinamu
    Gyűrűsfarkú Maki
    Hangya-tutajok
    Háromszarvú-kaméleon
    Hátrafelé Repülő Madár
    Hegedűpók
    Hegyi Kékmadár
    Hegyi Kékmadár
    Helyben Lebegő Madár
    Himbák
    Ivari Kétalakúság
    Ivari Kétalakúság
    Jackson-kaméleon
    Japán óriás Rák
    Jégmadár
    Jégmadár
    Kajmánok
    Kaméleonok
    Kannibál Pókok
    Kannibál Pókok
    Kardoslepke
    Kék Cinege
    Kék Cinege
    Kék Madár
    Kék Madár
    Kék Pingvin
    Kék Vércse
    Kék Vércse
    Keleti Kékmadár
    Keleti Kékmadár
    Kenya
    Királypingvin
    Koboldmakik
    Ködevő Bogár
    Kókuszrák
    Kolibrik
    Könnyező Elefánt
    Korallok
    Korallszigetek
    Koronás Tirannusz
    Lagunas De Chacahua
    Legszebb Madarak
    Lemur
    Liliomcsillagok
    Lithops
    Madárpók
    Magellán-pingvin
    Makaróni Pingvin
    Mara Folyó
    Masai Mara
    Medvefóka
    Méhkolibri
    Mérges Pókok
    Mimikri
    Namíbia
    Nara Tövistök
    óriás ászkarák
    Osztrigafarkas
    Pálmatolvaj
    Panyókás Sakál
    Papagájfa
    Pápapinty
    Pápaszemes Pingvin
    Pápaszemes Pingvin
    Pennant-papagáj
    Pingvinek
    Pompás Csér
    Repülő Béka
    Repülő Mókus
    Repülő Sárkánygyík
    Részeg állatok
    Ryukyu Füleskuvik
    Sávos Napcsillag
    Serengeti Nemzeti Park
    Síró Elefánt
    Sisakos Kaméleon
    Sivatagi Show
    Sövényleguán
    Szamárpingvin
    Szentjánosbogár-barlang
    Sziklaugró Pingvin
    Színváltoztatók
    Szitakötő
    Szivárványcsőrű Tukán
    Tanzánia
    Tarantula
    Teknősbogár
    Tengelic
    Tenger Csillagai
    Tengeri Anemonák
    Tengeri Csillagok
    Tengeri Liliomok
    Tengeri Rózsák
    Tölcsérhálós Pók
    Törpe Koboldmaki
    Turákók
    Tüskéskoronás Csillag
    Tüskés Napcsillag
    Tűzhangyák
    üvegszárnyú Pillangók
    Viktória-tó
    Világító Legyek
    Világító Medúzák
    Világ Legkisebb Madara
    Virágállatok
    Vöröhátú Pók
    Vöröshátú Pók
    Vöröshátú Pók
    Vörös Tűzhangya
    Waitomo-barlang
    Welvitschia

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Rólam
  • Tájak-emberek
    • Országok, vidékek
    • Csodás természet
    • Ember alkotta
    • Sziklavarázs
  • Turistaszemmel
    • Hazai tájakon
    • Imádott városom
    • Túraélmények
    • Túrakisokos
  • Fák, virágok
    • Gombák világa
    • Állati dolgok
  • Gasztro
    • Ételek és italok
    • Híres étkek
    • Vendéglátás
    • Fesztiválok
  • Nőkről
  • Írós/blogolós
    • Zöldségeim
    • Átjáró
  • Fotósarok