Szép világunk magazin
  • Rólam
  • Tájak-emberek
    • Országok, vidékek
    • Csodás természet
    • Ember alkotta
    • Sziklavarázs
  • Turistaszemmel
    • Hazai tájakon
    • Imádott városom
    • Túraélmények
    • Túrakisokos
  • Fák, virágok
    • Gombák világa
    • Állati dolgok
  • Gasztro
    • Ételek és italok
    • Híres étkek
    • Vendéglátás
    • Fesztiválok
  • Nőkről
  • Írós/blogolós
    • Zöldségeim
    • Átjáró
  • Fotósarok
Picture

Cigányélet a trópusokon

4/20/2015

4 Comments

 
Picture
Az idilli szigeten élő emberek igen csak különböznek az úgynevezett civilizált világ embereitől. Ők csak a vizet tisztelik. Otthonuk a tenger, cölöpökön álló házaikat is a víz fölé építik. Nem ismerik a technika legújabb vívmányait, és írni-olvasni sem tudnak, ennek ellenére szinte mindig mosolyognak és örömteliek. Tökéletesen boldoggá teszi őket a tudat, hogy egy földi paradicsomban élhetik le életüket.

Sea gipsies (tengeri cigányok), ekként ismerik őket világszerte. Délkelet-Ázsiában sokfelé megtalálhatók, és – bár életmódjukat leszámítva nincs feltétlenül közük egymáshoz – e gyűjtőnév alatt szokták emlegetni azon népcsoportokat, melyek tagjai nomád körülmények között élnek közvetlenül a parton vagy a vízen felépített házaikban, megélhetési forrásukat pedig a tenger jelenti.
​
Ezzel az elnevezéssel illetik példának okáért a bajo-kat, a mokeneket vagy éppen a tanka közösség tagjait egyaránt. Egy időben több helyütt is próbálkoztak asszimilálásukkal, ám sikertelenül, mert a tenger nomádjai ragaszkodtak ősi életformájukhoz és hagyományaikhoz. Ezzel együtt azonban lassú, de határozott változás látható, és a modern világ őket érő impulzusainak hatására átformálódik életük.
​Azt tartják róluk az indonézek, hogy csak akkor jönnek ki a partra, ha kereskednek vagy ha ápolni kell őket, egyébként 3-4 generációs családokban róják a tengert hajóikon. A huszadik század számukra is hozott némi változást, így ma már akár le is telepednek. De szigorúan csak a tenger fölé, leginkább cölöpökön álló házakba.

Picture
Tágabb környezetük, Borneó nem tartozik az európai turisták első számú célpontjai közé. Kevesen tudják róla, hogy a világ harmadik legnagyobb szigete, és itt található az egyik legnagyobb összefüggő esőerdő is a Földön. Területén három ország osztozik: a déli – Kalimantannak nevezett – rész Indonéziához tartozik, az északi részen lévő két tartomány – Sabah és Sarawak – Malajziáé, a harmadik különálló terület pedig a parányi Brunei szultánság.
Picture
Sabah tartományt korábban így hívták: „Ország a szelek alatt”, ugyanis a terület rendszerint szerencsésen megmenekül a néhány száz kilométerre északra lévő Fülöp-szigeteket sújtó tájfunoktól. A tartomány 1400 kilométeres tengerpartját nyugat felől a Dél-kínai tenger, északkelet felől a Sulu-tenger, kelet felől pedig a Celebesz-tenger öleli.
​
Sabah több mint harminc etnikum otthona, amelyek közül néhány törzs a mai napig a dzsungel mélyén él a hagyományos vadászó, gyűjtögető életmódot folytatva. Még néhány évtizeddel ezelőtt is előfordult, hogy a borneói törzsi harcosok esküvőjük előtt egy szomszédos törzs férfitagját megölték. Az utolsó ilyen esetet 1970-ben jegyezték fel, azóta elvileg megszűnt a fejvadászat a nagy sziget dzsungeleiben.
Picture
Mivel Borneó nagyobb városait gyakorlatilag a nulláról kellett újjáépíteni a második világháború után, a városokban igazán érdekes látnivaló nem várja az utazókat, kivételt talán a cölöpökön álló halászfalvak jelentenek. A sziget igazi vonzerejét a természeti látnivalók jelentik.
​
Ezek közé tartozik a Sabah tartományban található Tun Sakaran Tengeri Park, Semporna egyik leghíresebb nevezetessége. Nyolc sziget alkotja, melyek összterülete mintegy száz km² és mintegy kétezer ember lakja.
Picture
Mint fentebb említettem Délkelet-Ázsiában Borneó szigetén kívül is élnek tengeri cigányok, példának okáért az Indonéz szigetvilágban található Flores szigeten is. Labuhan Bajo egy kis halászfalu a sziget nyugati oldalán, ahol vándorló életmódot folytató bajo közösségek laknak cölöpökre épült házaikban.
Picture
A Burma (Mianmar) délnyugati részén található Mergui-szigetcsoport jelentős része lakatlan, mely annak ismeretében, hogy a 800 sziget közül igen sok aprócska, nem is igazán meglepő. A terület legjobb ismerői a hajóikon élő, vándor életmódot folytató mokenek.
Picture
A „Mosoly országa”, Thaiföld is lakóhelyül szolgál efféle etnikumnak. Phuket tengeri cigány közösségének piacán halakat és egyéb tengeri herkentyűket árulnak, melyeket – megvásárlásukat követően – a piaccal szemben lévő éttermekben készséggel ebéddé/vacsorává „alakítanak” a normál éttermi árak töredékéért.
Picture
De ez utóbbi már egy más világ, mely merőben eltér a Borneóban megismerttől. Az ottaniak nem urbánosodnak, sőt még az idő fogalmával sem igen foglalkoznak, csak a jelenre koncentrálnak. Aki a szigeten születik, az többnyire ott is hal meg, anélkül hogy egyszer is elhagyta volna azt a csodaszép helyet. Úgy vélem a fentebbi galéria képeit elnézegetve, ez több mint érthető.
​
                                                                                                                        Kollát Gyula
Kapcsolódó tartalmak:
Forrás: Akik csak a vizet tisztelik és mindig boldogok: a tengeri cigányok, pozitivnap.hu – A vulkántúrától a luxuspihenésig - az ismeretlen Borneó, origo.hu – Labuhanbajo, a tengeri cigányok kikötője, indomania.hu –
Képek: dailymail.co.uk, twimg.com, staticflickr.com, rehahnphotographer.com, pinimg.com, boredpanda.com, nationalgeographic.com, tvtome.com, wp.com, thedigitaltrekker.com, hilovesabah.info, sabahborneo.com, debutesq.com, fredmiranda.com, newimages.ru, jollenceleephoto.com, layangardens.com, indonesiatravel.id, wildfrontierstravel.com
4 Comments
Mészáros András link
4/20/2015 04:47:50 am

Szerintem ha mindenki így élne, most nem kellene kapkodni, hogy mit tegyünk gyorsan a fajok pusztulása, a hulladékok, az éghajlatváltozás, szmog, ózonlyuk, tengerben úszó olajfoltok, stb. ellen, és talán még ezt a 7 és fél milliárd embert is el tudná tartani a Föld. Ezek a tengeri cigányok békében és összhangban élnek a természettel, és nem beolvasztani kellene őket, hanem megőrizni a kultúrájukat, és átvenni tőlük ezt-azt. (Az európai, szárazföldi - pl. magyar - cigányokkal sem lenne baj, ha nem próbáltuk volna őket beolvaszani. De mivel próbálkoztunk, így az eredeti kultúrájuk nagyrészt elveszett, a miénket meg nem volta képesek átvenni, ezért jobb híján vagy szegénységben vagy bűnben élnek. Az jogos elvárás, hogy beszéljenek magyarul is, ha már itt élnek, de ezen kívül semmit nem lenne szabad rájuk kényszeríteni. Ha a saját kultúrájuk szerint élnének, akkor hasznos tagjai lehetnének a társadalomnak. Az erőszakos beolvasztás ez ellen hat. Persze bizonyos fokú összeolvadás mindig lenne, pl. vegyes házasságok által, de nem kellene erőltetni...) Remélem, hogy még sokáig megmaradnak ezek a tengeri cigány közösségek, az őket körülvevő szép tájjal együtt, és minél többet megtanulunk tőlük arról, hogyan éljünk békében a természettel.

Reply
Kollát Gyula
4/20/2015 08:41:26 pm

Örülök, hogy tetszett az írás Andris, és sok mindenben egyetértek azok közül, amit a hozzászólásodban leírtál. Igazából irigylem ezeket az embereket, szabadok, nyugisak, békességben élik az életüket. Nagyon elgondolkoznék rajta - ha valami csoda folytán módom lenne elcserélni a mostani életemet az övékével -, hogy váltsak e. Csábítónak tűnik :)

Reply
J. Szilvi link
10/4/2016 04:20:14 am

Nekem is tetszett az írás, nagyon érdekes volt.
Vajon a tengerszint emelkedéséhez képesek lennének "alkalmazkodni"?

Reply
Kollát Gyula
10/4/2016 06:27:23 am

Simán tudnának alkalmazkodni Szilvi, hiszen mint látod, a jég... akarom mondani, a víz hátán is megélnek :)

Reply



Leave a Reply.

    Az új írások megjelenését itt tudod nyomon követni:
    Picture

    Olvastad már?

    Nem tériszonyosnak való vidék!
    El Camino - Kettesben önmagaddal
    Ha újra születhetnék...
    Om mani padme hum
    Mézvadászok Mekkája
    A berber "Rózsák völgye"
    Írd meg a bakancslistád!
    Átkozottul szépek
    Nászutasok paradicsoma
    Utazz boldog emberek közé
    A völgy nem kegyelmez
    Medvékkel suttogó
    Csillagok nyomában
    Cigányélet a trópusokon
    ​
    Húsvét - nyulak - szigetek
    Kis karácsony, nagy karácsony
    Rénszarvasokkal táncoló
    Ha kedves az életed...
    Szépség vagy szörnyeteg? Sokáig élni szép vidékeken
    Ez annyira Japán!
    A legbarátibb négyezres
    Szívem csücske, Erdély 1.-5.

    Archives

    November 2017
    March 2017
    February 2017
    December 2016
    November 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    April 2015
    January 2015
    December 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014

    Cimkék

    All
    Abbházok
    A Halál Lépcsői
    Ahanami
    Ait Ben Haddou
    A Király Útja
    Alaszka
    Andok
    Angyalok Leszállóhelye
    Aonach Eagach
    Artists Palette Drive
    Atacama
    Aurora Borealis
    Badwater Basin
    Bajo
    Bakancslista
    Barackvirágzás
    Bauta
    Bécs
    Békás-szoros
    Belogradcsik
    Bhangarh India
    Bilea-tó
    Boldog Emberek
    Bonaparte Napóleon
    Bön Vallás
    Bora Bora
    Borneó
    Brazília
    Brüsszel
    Bucket List
    Bucsin-tető
    Bulgária
    Burma
    Camino De Santiago
    Catatumbo
    Changkong Zhandao
    Columbina
    Costa Rica
    Csenrézi
    Cseresznyefák Hegye
    Cseresznyevirágzás
    Csontváz-part
    Dadès Folyó
    Dadés-szurdok
    Dante's Peak
    Danxia
    Dave Legeno
    Death Valley
    Devil’s Cornfield
    Devil's Golf Course
    Diákok Kínjai
    Díszkivilágítás
    Druidák
    Dukhák
    Egy Csokorban
    El Caminito Del Rey
    El Camino
    El Camino De La Muerte
    El Chorro Kanyon
    El Salvador
    Eltűnő Népek
    Endorfin
    Erdély
    Északi Fény
    Észak-Karolina
    Farkaslaka
    Fekete Tojások Völgye
    Finnország
    Flores Sziget
    Fogarasi-havasok
    Fogarasi Vár
    Fort James Erőd
    Gaiola-sziget
    Glencoe-völgy
    Golden Canyon
    Görgényi-havasok
    Grampians Nemzeti Park
    Grizzly
    Grizzlyember
    Guatemala
    Gullfoss
    Gurung Törzs
    Gyilkos-tó
    Haiku-lépcső
    Halálutak
    Halál Völgye
    Hanami
    Happy Planet Index
    Hargita
    Hátborzongató Vidék
    Hawaii
    Heart Shaped Vízesés
    Hekla
    Herman és Candaleria Zapp
    Hétköznapok Apró Hősei
    Himalája
    Himbák
    Holtak Erdeje
    Homo Sapiens
    Hosszúnyakú Nők
    Hua Shan
    Huayna Picchu
    Hunzák
    Ikaria
    Imazászlók
    Izland
    Jakutföld
    Japán
    Japán Díszcseresznyefa
    Jonathan Teknős
    Jonathan Turtle
    Josino Hegy
    Josino-hegy
    Jozakura
    Kalifornia
    Kancsóka
    Kannibálok
    Karácsony
    Kasbah
    Katmai Nemzeti Park
    Kék Zónák
    Kelták
    Keng Kracsan Nemzeti Park
    Kenguru-sziget
    Keserves Utak
    Khali Gandiki
    Kihaló Kultúrák
    Kína
    Kinabalu-hegy
    Kínai özvegy
    Kísérteties Tájak
    Köderdő
    Kőhalom
    Kolumbia
    Koppenhága
    Korond
    Kuba
    Külső Zátonysor
    Lappföld
    Leghidegebb Város
    Lépcsőház A Mennyországba
    London
    Longwood
    Lotofen-szigetek
    Low’s Peak
    Mantra
    Marokkó
    Marquises-szigetek
    Marrakech
    Medvetámadás
    Medve-tó
    Mézgyűjtők
    Miért Félünk Az Erdőben
    Misztikus Erdő
    Mokenek
    Momidzsi
    Mongólia
    Moorea
    Moretta
    Mosquito Flat
    Moszkva
    Neandervölgyi
    Nepál
    New York
    Ohanami
    Ojmjakon
    Okinawa
    ökológiai Lábnyom
    öngyilkos Tengerpart
    Orchideák
    ördöglépcső
    óriási Mézelő Méh
    ősember Barlangok
    ősemberek
    Ourika-völgy
    Outer Banks
    Owakudani
    Padaung Törzs
    Padjelanta Nemzeti Park
    Páfrányfa
    Pantanal Nemzeti Park
    Parajd
    Párizs
    Paul Gauguin
    Racetrack Playa
    Rapa Folyó
    Renée Zellweger
    Rénszarvas
    Rio De Janeiro
    Riói Karnevál
    Roraima-hegy
    Rovaniemi
    Rózsák Völgye
    Sabah
    Saint Helena Island
    Saint Kilda-szigetcsoport
    Sakura
    Sambodrome Stadion
    Santiago De Compostela
    Sarek Nemzeti Park
    Scotty Castle
    Sea Gipsies
    Serpák
    Shenandoah
    Skócia
    Skogafoss
    Somerset Maugham
    Sószoros
    Sóvidék
    Svartifoss
    Svédország
    Szakura
    Szambaiskolák
    Száműzetés
    Szardinia
    Szász-Svájc
    Székelyföld
    Székelykapu
    Székelykő
    Szent Ilona Szigete
    Szent Jakab-út
    Szent Márk-tér
    Szépség Fogalma
    Szibéria
    Szováta
    Szürke Medve
    Tahiti
    Tajvan
    Táncosok Felvonulása
    Tengeri Cigányok
    Természeti Népek
    Thaiföld
    The Oldest Animal In The World
    Tibet
    Todzsinbo-sziklák
    Tordai-hasadék
    Torockó
    Toscana
    Toszkána
    Transzfogarasi út
    Tsaatan Törzs
    Turán
    Turáni-alföld
    Ukulele
    Utazó Család
    Vádik
    Vármező
    Vatnajökull
    Véda
    Velencei Karnevál
    Velencei Maszkok
    Veszélyes átkelés
    Veszélyes Helyek
    Vidraru-tó
    Vietnam
    Világjárók
    Világ Legidősebb állata
    Világörökség
    Vilcabamba
    Virginia
    Volcanoes Nemzeti Park
    Volto
    Vörös Méz
    Vörös-part
    Wayna Picchu
    Yungas Road
    Zabriskie Point
    Zapp Family
    Zarándokút
    Þjórsá

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Rólam
  • Tájak-emberek
    • Országok, vidékek
    • Csodás természet
    • Ember alkotta
    • Sziklavarázs
  • Turistaszemmel
    • Hazai tájakon
    • Imádott városom
    • Túraélmények
    • Túrakisokos
  • Fák, virágok
    • Gombák világa
    • Állati dolgok
  • Gasztro
    • Ételek és italok
    • Híres étkek
    • Vendéglátás
    • Fesztiválok
  • Nőkről
  • Írós/blogolós
    • Zöldségeim
    • Átjáró
  • Fotósarok