Szép világunk magazin
  • Rólam
  • Tájak-emberek
    • Országok, vidékek
    • Csodás természet
    • Ember alkotta
    • Sziklavarázs
  • Turistaszemmel
    • Hazai tájakon
    • Imádott városom
    • Túraélmények
    • Túrakisokos
  • Fák, virágok
    • Gombák világa
    • Állati dolgok
  • Gasztro
    • Ételek és italok
    • Híres étkek
    • Vendéglátás
    • Fesztiválok
  • Nőkről
  • Írós/blogolós
    • Zöldségeim
    • Átjáró
  • Fotósarok
Picture

Húsvét - nyulak - szigetek

4/5/2015

3 Comments

 
Picture
Ha húsvét, akkor locsolkodás, sonka, hímes tojások meg nyuszik. A locsolkodási tevékenységet évtizedek óta mellőzöm, a sonka meg a főtt tojás persze jöhet, a nyuszikkal meg úgy vagyok, hogy bírom őket. Mivel nyakunkon az ünnep, tettem egy „kanyart” húsvét ügyben. Találtam is ezt-azt, többek között egy szigetet, melyet húsvét vasárnapján fedeztek fel, egy másikat, ahol imádni való nyuszik élnek, és még olyan vidékeket is – el nem hinnétek –, ahol gyűlölik a tapsifüleseket.

Kezdjük az ünnep nevét viselő szigettel:
Húsvét-sziget (Rapa Nui) – Titokzatos szobrai évezredek óta merednek rezzenéstelenül a tengerre. Várnak valakit. Hogy kit, talán örök rejtély marad. Mindenesetre, úgy közel három évszázada látogatójuk akadt Jakob Roggeveen holland tengerészkapitány (ő a sziget névadója) és legénysége személyében, akik első európaikként 1722-ben léptek a szigetre.
Picture
Ekkor már húsz éve Ariki-mau a sziget királya. Az ősi legendáikban szereplő „fehér hajó”-t várja, mely el fogja vinni őt a mennyországba. Ennek mielőbbi bekövetkezése érdekében tanácsadója egyre nagyobb szobrok építését javasolja neki. A szigeten élők két csoportra oszlanak: az uralkodó osztály a „hosszúfülűek” (hanau eepe), kiknek fülcimpájában fából készült korong fityeg, ami azt akár vállig megnyújtja, a dolgozók pedig a „rövidfülűek” (hanau momokó), az ő fülcimpájukból nem lóg korong.
Picture
Picture
A minden más lakható helytől távoli szigeten (a Csendes-óceán délkeleti részén a Baktérítőtől délre található) – a legközelebbi lakott település tőle 2092 km-re északnyugatra a Pitcairn-szigetek – azonban az adott természeti erőforrásokhoz képest túlnépesedés alakult ki, ami elsősorban az erdők kiirtása révén (hajóépítés), végül ökológiai és civilizációs katasztrófát okozott. Az európai felfedezők megérkezésekor a lakosság már mindössze két-háromezer főre csökkent az egy évszázaddal korábbra valószínűsíthető 15.000 körüli létszámról. A 19. században perui rabszolga-kereskedők a sziget lakosságának nagy részét elhurcolták, ezután pedig a kevés visszatérő által behozott, addig ismeretlen betegségek csaknem teljesen kiirtották az őslakosságot, összlétszámuk 1877-re 111 főre csökkent

Picture
A derékszögű háromszöghöz közelítő alakú sziget oldalai nagyjából 22, 18 és 16 km hosszúak, területe 171 km² (összehasonlításul: Budapest területe 525 km²). A sziget három sarkát egy-egy vulkáni domb adja: északon a Terevaka (510 m), keleten a Poike (460 m), délnyugaton pedig a Rano Kau (300 m). Három apró sziklaszirt (Motu Nui, Motu Iti, Motu Kao Kao) tartozik még hozzá, „Madáremberek szigetének” is nevezik őket.
Picture
A sziget főleg a mintegy 900 fennmaradt monumentális kőszobor, a moaik révén híres. A legnevezetesebb szobrok: az egyetlen egyedül álló szobor a Vaihu Moai, és a hét darabból álló szoborcsoport az Ahu Akivi (az egyetlen, mely az óceán felé néz). A szobrok mesterséges emelvényeken állnak, az egyik ilyen ahu tetején tizenöt moai is áll egy sorban, melyek mind különböznek egymástól. Területének 40%-a a Rapa Nui Nemzeti Parkhoz tartozik, ami a világörökség része.
Picture
Jöjjön a másik sziget, ahol imádni való nyuszik élnek:
Okunoshima egy apró japán sziget Hiroshima és Shikoku között. A II. világháború idején a sziget szupertitkos katonai bázisként szolgált, ahol mérgező gázt állítottak elő vegyi hadviselés céljából. A programot titoktartás övezte 16 éves működése alatt, a szigetet pedig még a térképekről is letörölték. A háború végével a dokumentumokat és az üzemet is felgyújtották és a szövetséges megszálló erők megsemmisítették a gázt.
Picture
Mára Okunoshimát aranyos nyuszik népesítették be, ők a sziget első számú lakói. A nyulakat állítólag azért vitték a szigetre, hogy rajtuk figyeljék meg a mérgező gáz hatásait, ami a világháború végén a levegőbe és a talajba jutott. A nyulak a ragadózóktól mentes szigeten gyorsan elszaporodtak, a 700 m²-nyi területű szigeten ma már több mint 300 nyúl él.
Picture
A nyuszik megszokták az emberek közelségét, és egy kis csemege reményében mindig közel merészkednek a látogatókhoz. A Nyulak-szigete az internetnek köszönhetően világhírre tett szert. A legtöbb turista természetesen a nyuszikra kíváncsi, de a szigeten más látnivalók is vannak.
Picture
És végül következzenek a helyek, ahol a tapsifülesek nemkívánatosak:
Európában a nyulat aranyos húsvéti állatként tartják számon (nyuszi!), így csokoládéból készült, festett, illetve élő változata egyaránt a húsvéti kedveskedés része. Ausztráliában és Új-Zélandon azonban igazi közellenség, arrafelé a húsvét a nyúlgyűlölet napja A 19. században betelepített rágcsáló ugyanis természetes ellenség híján hamar elszaporodott, így óriási károkat okozott a farmereknek. Ausztráliában ezért másik állatot kerestek a gyűlölt tapsifüles helyett húsvétra, és a bilby-re (erszényesnyúl) esett a választás, amely hosszú fülei miatt kicsit hasonlít a nyúlhoz. Csokiból készült változata a kiirthatatlan csokinyúl mellett kapható az ausztrál boltokban.
                                                                                                                                                 Kollát Gyula
Picture
Kapcsolódó tartalmak:
Képek: wikimedia.org, brucebalan.com, radikal.ru, aa0.triptease.net, fotopedia.com, dykai.eu, nationalgeographic.com, pacificislandtravel.com, nydailynews.com, lamore-radio.com, thedailyepic.com, shelbysdogblog.wordpress.com
3 Comments
Mészáros András link
4/4/2015 04:06:40 am

Magyarországon is volt régen Nyulak Szigetek, így nevezték valamikor a Margit-szigetet. Még akkor is, ez volt a neve, amikor a sziget későbbi névadója Árpád-házi Szent Margit odakerült apácának. Ő egyébként IV. Béla király lánya volt, és a Nyulak Szigete előtt a veszprémi domokos-rendi apácáknál volt,a Szent Katailn zárdában, amelynek a romjait ma Margit-romok néven lehet megnézni a veszprémi Vár alatt. Margit templom is van Veszprémben, ugyanerről a Szent Margitról elnevezve, de nem a Várban, hanem a Jutasi úton, a buszpályaudvar közelében. (A Jutasi út amúgy Jutaspusztáról kapta a nevét, ez régen önálló falu volt, ma már Veszprém része, és Jutas vitézről nevezték el, aki Árpád fejedelem egyik fia volt. Ezért áll a Jutasi úton a szintén Árpád-házi szentről elnevezett Margit-templom.) Így kapcsolódik Veszprém a nyulakhoz.

Reply
Kollát Gyula
4/4/2015 05:19:19 am

Nagyon köszönöm Andris az értékes kiegészítést. Az ismerős volt számomra, hogy a Margit-sziget létezett Nyulak szigete néven, de a veszprémi vonalról nem volt tudomásom. Igazán érdekes dolgokról szereztem tőled tudomást. Még egyszer köszönöm :)

Reply
Mészáros András link
3/31/2018 11:58:43 pm

https://elmenykepek.wordpress.com/2018/03/30/husveti-hosszu-hetvege/

Reply



Leave a Reply.

    Az új írások megjelenését itt tudod nyomon követni:
    Picture

    Olvastad már?

    Nem tériszonyosnak való vidék!
    El Camino - Kettesben önmagaddal
    Ha újra születhetnék...
    Om mani padme hum
    Mézvadászok Mekkája
    A berber "Rózsák völgye"
    Írd meg a bakancslistád!
    Átkozottul szépek
    Nászutasok paradicsoma
    Utazz boldog emberek közé
    A völgy nem kegyelmez
    Medvékkel suttogó
    Csillagok nyomában
    Cigányélet a trópusokon
    ​
    Húsvét - nyulak - szigetek
    Kis karácsony, nagy karácsony
    Rénszarvasokkal táncoló
    Ha kedves az életed...
    Szépség vagy szörnyeteg? Sokáig élni szép vidékeken
    Ez annyira Japán!
    A legbarátibb négyezres
    Szívem csücske, Erdély 1.-5.

    Archives

    November 2017
    March 2017
    February 2017
    December 2016
    November 2016
    April 2016
    March 2016
    February 2016
    January 2016
    December 2015
    November 2015
    April 2015
    January 2015
    December 2014
    September 2014
    August 2014
    July 2014
    June 2014

    Cimkék

    All
    Abbházok
    A Halál Lépcsői
    Ahanami
    Ait Ben Haddou
    A Király Útja
    Alaszka
    Andok
    Angyalok Leszállóhelye
    Aonach Eagach
    Artists Palette Drive
    Atacama
    Aurora Borealis
    Badwater Basin
    Bajo
    Bakancslista
    Barackvirágzás
    Bauta
    Bécs
    Békás-szoros
    Belogradcsik
    Bhangarh India
    Bilea-tó
    Boldog Emberek
    Bonaparte Napóleon
    Bön Vallás
    Bora Bora
    Borneó
    Brazília
    Brüsszel
    Bucket List
    Bucsin-tető
    Bulgária
    Burma
    Camino De Santiago
    Catatumbo
    Changkong Zhandao
    Columbina
    Costa Rica
    Csenrézi
    Cseresznyefák Hegye
    Cseresznyevirágzás
    Csontváz-part
    Dadès Folyó
    Dadés-szurdok
    Dante's Peak
    Danxia
    Dave Legeno
    Death Valley
    Devil’s Cornfield
    Devil's Golf Course
    Diákok Kínjai
    Díszkivilágítás
    Druidák
    Dukhák
    Egy Csokorban
    El Caminito Del Rey
    El Camino
    El Camino De La Muerte
    El Chorro Kanyon
    El Salvador
    Eltűnő Népek
    Endorfin
    Erdély
    Északi Fény
    Észak-Karolina
    Farkaslaka
    Fekete Tojások Völgye
    Finnország
    Flores Sziget
    Fogarasi-havasok
    Fogarasi Vár
    Fort James Erőd
    Gaiola-sziget
    Glencoe-völgy
    Golden Canyon
    Görgényi-havasok
    Grampians Nemzeti Park
    Grizzly
    Grizzlyember
    Guatemala
    Gullfoss
    Gurung Törzs
    Gyilkos-tó
    Haiku-lépcső
    Halálutak
    Halál Völgye
    Hanami
    Happy Planet Index
    Hargita
    Hátborzongató Vidék
    Hawaii
    Heart Shaped Vízesés
    Hekla
    Herman és Candaleria Zapp
    Hétköznapok Apró Hősei
    Himalája
    Himbák
    Holtak Erdeje
    Homo Sapiens
    Hosszúnyakú Nők
    Hua Shan
    Huayna Picchu
    Hunzák
    Ikaria
    Imazászlók
    Izland
    Jakutföld
    Japán
    Japán Díszcseresznyefa
    Jonathan Teknős
    Jonathan Turtle
    Josino Hegy
    Josino-hegy
    Jozakura
    Kalifornia
    Kancsóka
    Kannibálok
    Karácsony
    Kasbah
    Katmai Nemzeti Park
    Kék Zónák
    Kelták
    Keng Kracsan Nemzeti Park
    Kenguru-sziget
    Keserves Utak
    Khali Gandiki
    Kihaló Kultúrák
    Kína
    Kinabalu-hegy
    Kínai özvegy
    Kísérteties Tájak
    Köderdő
    Kőhalom
    Kolumbia
    Koppenhága
    Korond
    Kuba
    Külső Zátonysor
    Lappföld
    Leghidegebb Város
    Lépcsőház A Mennyországba
    London
    Longwood
    Lotofen-szigetek
    Low’s Peak
    Mantra
    Marokkó
    Marquises-szigetek
    Marrakech
    Medvetámadás
    Medve-tó
    Mézgyűjtők
    Miért Félünk Az Erdőben
    Misztikus Erdő
    Mokenek
    Momidzsi
    Mongólia
    Moorea
    Moretta
    Mosquito Flat
    Moszkva
    Neandervölgyi
    Nepál
    New York
    Ohanami
    Ojmjakon
    Okinawa
    ökológiai Lábnyom
    öngyilkos Tengerpart
    Orchideák
    ördöglépcső
    óriási Mézelő Méh
    ősember Barlangok
    ősemberek
    Ourika-völgy
    Outer Banks
    Owakudani
    Padaung Törzs
    Padjelanta Nemzeti Park
    Páfrányfa
    Pantanal Nemzeti Park
    Parajd
    Párizs
    Paul Gauguin
    Racetrack Playa
    Rapa Folyó
    Renée Zellweger
    Rénszarvas
    Rio De Janeiro
    Riói Karnevál
    Roraima-hegy
    Rovaniemi
    Rózsák Völgye
    Sabah
    Saint Helena Island
    Saint Kilda-szigetcsoport
    Sakura
    Sambodrome Stadion
    Santiago De Compostela
    Sarek Nemzeti Park
    Scotty Castle
    Sea Gipsies
    Serpák
    Shenandoah
    Skócia
    Skogafoss
    Somerset Maugham
    Sószoros
    Sóvidék
    Svartifoss
    Svédország
    Szakura
    Szambaiskolák
    Száműzetés
    Szardinia
    Szász-Svájc
    Székelyföld
    Székelykapu
    Székelykő
    Szent Ilona Szigete
    Szent Jakab-út
    Szent Márk-tér
    Szépség Fogalma
    Szibéria
    Szováta
    Szürke Medve
    Tahiti
    Tajvan
    Táncosok Felvonulása
    Tengeri Cigányok
    Természeti Népek
    Thaiföld
    The Oldest Animal In The World
    Tibet
    Todzsinbo-sziklák
    Tordai-hasadék
    Torockó
    Toscana
    Toszkána
    Transzfogarasi út
    Tsaatan Törzs
    Turán
    Turáni-alföld
    Ukulele
    Utazó Család
    Vádik
    Vármező
    Vatnajökull
    Véda
    Velencei Karnevál
    Velencei Maszkok
    Veszélyes átkelés
    Veszélyes Helyek
    Vidraru-tó
    Vietnam
    Világjárók
    Világ Legidősebb állata
    Világörökség
    Vilcabamba
    Virginia
    Volcanoes Nemzeti Park
    Volto
    Vörös Méz
    Vörös-part
    Wayna Picchu
    Yungas Road
    Zabriskie Point
    Zapp Family
    Zarándokút
    Þjórsá

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Rólam
  • Tájak-emberek
    • Országok, vidékek
    • Csodás természet
    • Ember alkotta
    • Sziklavarázs
  • Turistaszemmel
    • Hazai tájakon
    • Imádott városom
    • Túraélmények
    • Túrakisokos
  • Fák, virágok
    • Gombák világa
    • Állati dolgok
  • Gasztro
    • Ételek és italok
    • Híres étkek
    • Vendéglátás
    • Fesztiválok
  • Nőkről
  • Írós/blogolós
    • Zöldségeim
    • Átjáró
  • Fotósarok