Szép világunk magazin
  • Rólam
  • Tájak-emberek
    • Országok, vidékek
    • Csodás természet
    • Ember alkotta
    • Sziklavarázs
  • Turistaszemmel
    • Hazai tájakon
    • Imádott városom
    • Túraélmények
    • Túrakisokos
  • Fák, virágok
    • Gombák világa
    • Állati dolgok
  • Gasztro
    • Ételek és italok
    • Híres étkek
    • Vendéglátás
    • Fesztiválok
  • Nőkről
  • Írós/blogolós
    • Zöldségeim
    • Átjáró
  • Fotósarok
Picture

A „kétforintos hegységtől” a viperák földjéig 4. – A Bakony és az „apróságok”

3/1/2018

0 Comments

 
Picture
​A Balaton-felvidékről északnak vesszük az irányt, és máris megérkezünk egyik legnagyobb területű hegységünkbe, melynek kiterjedt erdőségei hajdan betyárok, bujdosók számára nyújtottak menedéket, rejtekadó hajlékot. A nagy „testvér” bebarangolása után elkalandozunk egészen a Duna „hónaljáig”, útba ejtve még féltucatnyi „kistesót”, melyek – ha méretben nem is – látvány szempontjából azért felveszik a versenyt a nagyobbal.

A mintegy négyezer km²-nyi kiterjedésű Bakony – számtalan barlangja nevében – híven őrzi híres/hírhedt betyárjainak (Sobri Jóska, Savanyú vagy Savanyó Jóska) emlékét. Mondhatni betyár egy hely, mely ezen túl még ördögi is, amiről az ördög-árok, ördög-gát, ördög-kapu vagy éppen a pokol-lik elnevezések tanúskodnak. Ha ördögöktől hemzsegő tájra vágyunk, akkor kiindulópontnak mindenképpen hazánk egyik legszebb, legfestőibb fekvésű sasfészkét, a Cseszneki-várat válasszuk. ​
Picture
Cseszneki-vár
​A mélyen bevágódott árkokban, szurdokokban igen gazdag Bakony három csodaszép völgyét találjuk Csesznek környékén, melyeket akár egy nehéznek sem mondható (táv 15 km, szintemelkedés 300 m) körtúrára is felfűzhetünk. A vár alatti Kőmosó-szurdokban kezdjük a túrát, ahol a mohos, borostyánnal benőtt sziklák misztikus hangulatúvá varázsolják a mindig árnyékos hasadékot, majd a bizarr sziklák övezte Kő-árkon keresztül ereszkedünk le a vadregényes, hatalmas sziklatömbökkel borított Ördög-árokba. Erről a túráról datálódik az egyik legszebb, legkellemesebb túraemlékem, melyről a Minden turista álma című bejegyzésemben írtam.
​Az Ördög-árok egyik meghatározó pontja az Ördög-gát (más néven Gizella-átjáró). A szűk szoros alján, falai között egy hatalmas, fentről leszakadt, beszorult sziklatömb hever, mely csupán két méter széles nyílást hagy az Ördög-kapun át, a „gát” mögé történő 4-5 méteres leereszkedéshez (a közlekedést egy vaslétra segíti). A völgyoldal szikláiban csaknem ötven kisebb-nagyobb fülke, barlang, hasadék bújik meg. Itt található a Bakony legnagyobb barlangja, a sűrű-hegyi Ördöglik (mondják Pokol-liknak is), széles szája a gát felett 32 méter magasságban tátong. A gáttól mintegy 120 méterre, tíz méter magasan nyílik a 24 méter hosszú Ördög-árki-barlang. Na, ugye, hogy csak úgy hemzsegnek itt a pokolfajzatok :)
​A Bakonyban járván kihagyhatatlan a hegység két ikonikus, itt-ott szurdokká szűkülő gyönyörű völgye. Egyikük a Cuha-patak szurdoka, melyet meredek sziklafalai közt rohanó bővizű patakja, és az azt többször is kalandosan (kilenc gázlón!) keresztező sétaútja mellett – az azzal párhuzamosan futó – műemléki védettséget élvező vasút viaduktjai, alagútjai tesznek felejthetetlenné. (kép)
Picture
Átkelés a Cuha-völgy patakján
​A másik a Gaja-patak közel két kilométer hosszú, mély és meredek falú szurdokvölgye. A leszakadó magas mészkőfalak között a Római-fürdőként ismert vízesésben ömlik alá a víz. A lezúduló víz kis medencéket vájt a sziklába, melyeket elhagyván a patak megszelídülve folytatja útját a mohos, függőleges sziklafalak alkotta szorosban.
Picture
Római-fürdő
​A Bakonyból többfelé is indulhatunk. Javaslom, először térjünk ki keleti irányba, és vizitáljunk egyik legidősebb (gránit tömbje mintegy 300 millió éves) tájegységünkben, a parányi (80 km²) Velencei-hegységben, melynek leglátványosabb képződményei az ingókövek.
Picture
A Kockakő (forrás: ng.hu)
​Innen már csak egy ugrás a III. Henrik német-római császár nagy futására emlékeztető Vértes. Őszi időszakban az aranysárga lombok mellett, a kivillanó fehér sziklafalakat díszítő cserszömörce, égőpiros leveleiben is gyönyörködhet az erre túrázó. (kép)
Picture
Vértes
Az impozáns várromok (Csókakő vára, Gesztesi-vár, Vitányvár) mellett mindenképpen felkeresésre ajánlott a vörös szinte minden színárnyalatában pompázó, sci-fi filmekbe illő táj, a gánti bauxit külfejtés. Itt jegyzem meg, hogy korábban már eljöttünk egy hasonlóan gyönyörű vidék mellett, mely Darvastó névre hallgat és Sümeg környékén található. ​
Picture
Darvastó
​Utunkat a Duna „hónaljában” fejezzük be, és bejárjuk az összefoglaló néven Dunazug-hegyvidék, más néven Dunazug-hegységként ismert tájegység három tagját. Legnyugatabbra a Gerecse (850 km²) található, melyben igen látványos barlangok nyílnak. Egyikük a tatabányai Kő-hegy meredek, nyugati oldalának sziklafalában nyíló Szelim-barlang, melynek négy bejárata és két mennyezeti felszakadása van. A másik pedig a bajóti Öreg-kő sziklás, meredek oldalában nyíló Jankovich-barlang, mely 35 méter hosszú, és húsz méter magas csarnokából egy 7×7 méteres felszínre vezető kürtő nyílik. Az itt bányászott vöröses színű mészkövet tardosi vörösmárványnak nevezi a köznyelv. Utóbbi tényt csak azért említem, mert anno egy biztonsági őr kedvessége folytán sikerült bejutnom nevezett bányába, és mondhatom, maradandó élményt jelentett számomra a hatalmas vörös sajttömbhöz hasonlatos bányafal, melyet vízszintes és függőleges irányban módszeresen „leszeleteltek”.
Picture
​A Dunazug vidék oszlopos tagja a Budapest és Esztergom között elterülő Pilis, mely egyben a Dunántúli-középhegység legkeletibb kistája. A hegységet a Két-bükkfa-nyereg és a Szentléleki-patak völgye választja el a Visegrádi-hegységtől, melyet a köznyelvben – helytelenül – a Pilis hegység részének tartanak, pedig geológiailag már az Északi-középhegységhez tartozik. Lássunk néhány „kötelező” látnivalót a hegységből:
Elsőként következzék a „mi Svájcunk” titulussal illetett Dera-szurdok. A Pilis leghosszabb vízfolyása – nem messze Pilisszentkereszttől – szurdokszerű 1-1,5 kilométeres mély, meredek völgyet alakított itt ki magának az idők során. A „dera” szó maga is rést, szakadékot jelent. (kép)

Picture
Dera-szurdok
​Látni kell a látványos Vaskapu nevű képződményt, mely a Pilis-tető meredeken leszakadó keleti oldalának közepén két egymás felett emelkedő, messzire ellátszó, diadalívszerű sziklakapu, (kép)
Picture
Vaskapu
​amint kihagyhatatlan Pilisborosjenőtől északnyugatra – a Kis- és Nagy-Kevély lábánál – található bizarr Teve-szikla (kép), a sziklaformáció közelében látható „Egri vár”, melyet „Egri csillagok” című film forgatásához építették az 1960-as években (kép), és a kedvelt hegymászó terület, az Oszoly-szikla. (kép)
​A Dunazug „csapat” tagja még a Budai-hegység, melyben mint korábban említettem, még nem jártam. Azért egy fotó erejéig ide is bekukkantunk, melyen az Ördög-árok szurdokvölgye, a Remete-szurdok látható egy színpompás őszi időszakban. (kép)
Picture
​Nos, ennyi lett volna a dunántúli „termés”. A következő részben az Északi-középhegység Dunántúlon „ragadt” tagjával kezdünk majd, és robogunk tovább egészen a Mátráig!
​                                                                                                                                                                                 Kollát Gyula

Kapcsolódó tartalmak:
0 Comments



Leave a Reply.

    Az új írások megjelenését itt tudod nyomon követni:
    Picture

    Olvastad már?

    Zöldülő vörös földek
    Ezer forrás földjén
    Türkizkék gyöngyszemek
    A szerelmesek völgye
    Túrák "pokoli" tájakon
    Szerelmes ördög
    A "kétforintos" hegységtől a viperák földjéig 1.-2.
    Szélmarta sziklák földjén

    Tihany csak egy van (slideshow)
    Legkedvesebb váraim
    Legendák földjén
    A szikla meséje
    Hív a magyar "Toszkána"
    Kicsi ország kicsi vízesései
    Séták a tengerfenéken 1. - A "triumvirátus"
    Séták a tengerfenéken 2. - A magyar "Fudzsik"
    Séták a tengerfenéken 3. - Távoli őrszemek
    Vadregényes völgyeink 1. - A Csörgő-patak völgye
    Vadregényes völgyeink 2. - A romantika völgyei
    Miért éppen a Bükk?

    Archives

    March 2018
    February 2018
    October 2017
    July 2017
    June 2017
    January 2017
    April 2016
    August 2015
    June 2015
    April 2015
    February 2015
    July 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014
    March 2014
    February 2014
    January 2014

    Cimkék

    All
    Ablakrácsok
    Aggteleki-karszt
    Ágnes-vízesés
    Apci-tengerszem
    Aranyház-gejzírkúp
    Avasi Templomrom
    Badacsony
    Bakony
    Balaton Felvidék
    Balaton-felvidék
    Balaton Felvidék Látnivalói
    Balaton-felvidék Látnivalói
    Balaton-felvidék Templomromjai
    Balaton-felvidék Túracélpontjai
    Balla-barlang
    Barátlakások
    Bazaltorgonák
    Bazaltutca
    Bélkő
    Bél-kő
    Belső-tó
    Bodza-forrás
    Börzsöny
    Bucura-tó
    Budai-hegység
    Bükk
    Bükk-hegység
    Cifra Kémény
    Cigány-hegyi-kilátó
    Ciprián-forrás
    Csepegő-szikla
    Cserhát
    Csobánc
    Csobánc Vára
    Csobánc Vára
    Csodabogyó-tanösvény
    Csurgó
    Darvastó
    Debrecen
    Debreceni Füvészkert
    Déri Múzeum
    Díszudvar
    Dobogókő
    Eger
    Egri Megyeháza
    Ekhó-kő
    Eötvös-kilátó
    Erdősmecskei-bányató
    Fátyol-vízesés
    Fazola Henrik
    Ferde Vízesés
    Ferde-vízesés
    Fertő-tó
    Füzéri-vár
    Füzéri-vár
    Gánti Bauxitbánya
    Garda-tó
    Gejzírkúpok
    Gerecse
    Gerennavár
    Gulács
    Gyula-barlang
    Hámori-tó
    Harkány
    Hegyesd
    Hegyestű
    Hegymagas
    Hegységeink
    Hidasi Völgy
    Hidasi-völgy
    Hollókő Vára
    Hór-völgy
    Írottkő
    Írottkői-kilátó
    Jósvafői Tengerszem
    Kalapos-kövek
    Káli-medence
    Kamon-kő Tanösvény
    Karancs-Medves
    Karolina Külfejtés
    Karrok
    Kékkút
    Keszthelyi-hegység
    Kilátók
    Kispréposti Palota
    Komárom
    Köpüs-forrás
    Köpüs-kő
    Kornyi-tó
    Kőszeg
    Kőszegi-hegység
    Kőtengerek
    Kovácsi-hegy
    Kovácsoltvas Kapuk
    Külső-tó
    Lak-völgyi-tó
    Látnivalók
    Legszebb Váraink
    Lillafüred
    Lóczy-tanösvény
    Lukács-árok
    Lunettarács
    Magos-kő
    Magyar Kikerics
    Magyar Várromok
    Magyar Várromok
    Mályinka
    Máriagyűd
    Mátra
    Mecsek
    Mecsek Völgyei
    Megyer-hegyi Tengerszem
    Meleg-hegy
    Melegmányi Völgy
    Melegmányi-völgy
    Monostori-tó
    Nagyerdei Kultúrpark
    Nagy-Hincó-tó
    Nagy Mély Völgy
    Nagy-Mély-völgy
    Nagypréposti Palota
    Óbányai Völgy
    Óbányai-völgy
    Ördög-árok
    Ördög-barlang
    Ördög-bérc
    Ördög-gát
    Ördög-kapu
    Ördöglik
    Ördög-patak
    ördögszántás
    Ördög-sziklák
    Ördög-völgy
    Pálos Kolostorrom
    Pécs
    Petnyák Völgy
    Petnyák-völgy
    Pilis
    Pirogránit
    Prédikálószék
    Rám-szakadék
    Református Nagytemplom
    Regéci-vár
    Regéci-vár
    Regéci-vár
    Réka Völgy
    Réka-völgy
    Rekonstrukció
    Rekonstrukció
    Répáshuta
    Rezi Vára
    Rudabánya
    Rudabányai-hegység
    Ság-hegy
    Salföld
    Salgó Vára
    Sásdi-rét
    Sebes-víz-völgy
    Siklós
    Siklós Vára
    Somló
    Somló-hegy
    Somló Vára
    Somló Vára
    Somoskő
    Somoskői Vár
    Sümegi-vár
    Sümeg Vára
    Szalajka-völgy
    Szalonnai-hegység
    Szársomlyó
    Szársomlyó Legendája
    Szarvaskő
    Szentbékkálla Kőtenger
    Szentfa Kapolna
    Szent György-hegy
    Szépkilátó
    Szigligeti-varhegy
    Szigliget Vára
    Szikla-forrás
    Szilvásvárad
    Szomolya
    Sztupa
    Sztúpa
    Szuadó Völgy
    Szuadó-völgy
    Tanúhegyek
    Tapolcai-medence
    Tatika-vara
    Templomhegy
    Tengerszemek
    Theodora-forrás
    Tihany
    Tihanyi Felsziget
    Tihanyi-félsziget
    Toti Hegy
    Túra
    Túrázás
    Tűzgurítás
    Upponyi-hegység
    Vadallo Kovek
    Velencei-hegység
    Vértes
    Vertes Hegyseg
    Villány
    Villányi Hegység
    Villányi-hegység
    Virágkarnevál
    Visegrádi-hegység
    Visszhangdomb
    Vitányvár
    Vitányvár
    Zemplen
    Zemplén
    Zsolnay Kulturális Negyed
    Zsolnay-kút
    Zsolnay Vilmos

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Rólam
  • Tájak-emberek
    • Országok, vidékek
    • Csodás természet
    • Ember alkotta
    • Sziklavarázs
  • Turistaszemmel
    • Hazai tájakon
    • Imádott városom
    • Túraélmények
    • Túrakisokos
  • Fák, virágok
    • Gombák világa
    • Állati dolgok
  • Gasztro
    • Ételek és italok
    • Híres étkek
    • Vendéglátás
    • Fesztiválok
  • Nőkről
  • Írós/blogolós
    • Zöldségeim
    • Átjáró
  • Fotósarok